/ ZRSZ doma~a stran


Hitre informacije

2. decmber: Odprta vrata Centra za informiranje in poklicno svetovanje. V torek 1. decembra je na Smoletovi 12 v Ljubljani predsednik dr`ave g. Milan Ku~an slovesno odprl prvi Center za informiranje in poklicno svetovanje v Ljubljani. Namenjen je brezposelnim in zaposlenim, u~encem, dijakom in {tudentom, skratka vsem, ki odlo~ajo o svoji poklicni karieri.

26. november: Oktobra se je zaposlilo 4.649 brezposelnih oseb. Konec oktobra je bilo na Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje prijavljenih 126.806 brezposelnih. V primerjavi s septembrom je to 1,7 % ve~, v primerjavi z oktobrom lanskega leta pa 0,2 % porast.

29. oktober: V mesecu septembru se je zaposlilo 5.896 brezposelnih oseb. V leto{njem septembru se je zaposlilo 5.896 brezposelnih oseb, od tega 1.549 iskalcev prve zaposlitve. [tevilo zaposlenih v tem mesecu je zelo vzpodbudno, saj smo ve~ kot pet tiso~ zaposlitev brezposelnih v leto{njem letu imeli le {e v marcu in aprilu. V leto{njem septembru je bil glede na preostale mesece tudi najvi{ji priliv v register brezposelnih oseb, kar pa je za ta mesec `e obi~ajno.

28. oktober: Objavljamo obvestilo za javnost z  redne seje upravnega odbora Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje.

29. september: Avgusta se je zaposlilo 3.823 brezposelnih oseb. Avgustu smo zabele`ili upad brezposelnosti, kar pri~a o nadaljevanju ugodnega gibanja brezposelnosti v leto{njem letu. Na Republi{kem zavodu za zaposlovanje smo tako vodili evidenco o 123.704 brezposelnih osebah. V primerjavi z lanskim avgustom je bilo brezposelnih manj za 1,2 %, v primerjavi z razmerami ob koncu lanskega leta pa je zni`anje kar za 3,8 % ali za 4.868 oseb.

8. september: Julija se je zaposlilo 3.890 brezposelnih oseb. Konec julija je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 123.896 brezposelnih oseb, kar je za 0,5 odstotka ve~ kot mesec prej. V juliju so se namre~ tako kot vsako leto za~eli prijavljati v register brezposelnih oseb predvsem mladi, ki so kon~ali z rednim izobra`evanjem. V leto{njem juliju se je tako na novo prijavilo 6.696 oseb, od tega je bilo 1.995 iskalcev prve zaposlitve. Ta mesec se je zaposlilo 3.890 oseb.

21. julij: Konec junija je bilo na RZZ prijavljenih 123.293 brezposelnih oseb, kar pomeni, da njihovo {tevilo upada `e pet mesecev zapored. Preberite si ve~!

9. julij: Da bi se  razmere na podro~ju zaposlovanja izbolj{ale, sta Ministrstvo za delo, dru`ino in socialne zadeve ter Ministrstvo za {olstvo in {port pripravili program izobra`evanja brezposelnih oseb v {olskem letu 1998/99. Razpis o tem je bil objavljen v ~asniku Delo, dobite pa ga tudi na uradih za delo ter na na na{ih spletnih straneh (za pregeld razpisa potrebujete Acrobat Reader).

23. junij: V maju se je zaposlilo 5,6 odstotka ve~ brezposelnih oseb. Brezposelnost v Sloveniji upada `e ~etrti mesec zaporedoma. Ob koncu meseca maja je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 124.552 brezposelnih oseb. V primerjavi s prej{njim mesecem smo zabele`ili za odstotek manj brezposelnih (ali za 1.299 oseb). V primerjavi z lanskim majem pa je bilo brezposelnih ve~ za 1,7 % ali 2.034 oseb.

22. maj: V mesecu aprilu 1998 se je zaposlilo 5.448 brezposelnih oseb. Na Republi{kem zavodu za zaposlovanje smo v mesecu aprilu vodili evidenco o 125.851 brezposelnih osebah. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 1,3 % ali 1.662 manj brezposelnih. V primerjavi s stanjem ob koncu lanskega leta pa je bilo brezposelnih manj za 2,1 % ali 2.721 oseb manj.

22. maj: Lani posredovali zaposlitev 56.000 brezposelnim. Zavodu je lani uspelo posredovati pri zaposlitvi 56 tiso~ brezposelnih oseb, kar je za 2,6 odstotka ve~ kot leto prej, poleg tega smo v programe zaoslovanja uspeli vklju~iti okoli 32.000 brezposelnih in okoli 8.000 prese`nih delavcev, prek programov javnih del je tako na primer na{lo trajno zaposlitev ali samozaposlitev 23 odstotkov ve~ brezposelnih kot prej{nje leto in {e bi lahko na{tevali.

22. maj: Zaposlitvene napovedi za letos. Leto{nje razmere na podro~ju zaposlovanja bodo nekoliko bolj{e kot lanskoletne, saj lahko pri~akujemo rast zaposlovanja v storitvenem sektorju ter zlasti pri srednje velikih in malih delodajalcih.

20. maj: 11. redna seja upravnega odbora RZZ. Upravni odbor RZZ je med drugim obravnaval predlog programa dela, predlog sprememb in dopolnitev Pravilnika o izvajanju programov aktivne politike zaposlovanja terpredlogom zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti.

19. maj: Mladi brezposelni in zasvojenost. Pri obravnavi brezposelnih oseb Zavod ne lo~ujemo po starosti, spolu, izobrazbi in podobno, temve~ sku{amo brezposelnemu nuditi najustreznej{o obravnavo, upo{atevajo~ posebnosti vsakega posameznika . To velja tudi za tiste, ki imajo te`ave z zasvojenostjo.

8. maj: Sodelovanje RZZ na obrtnem sejmu v Ljubljani. Republi{ki zavod za zaposlovanje se bo prihodnji teden udelezil 1. Obrtnega sejma v Ljubljani skupaj s Podjetni{kim centrom Ljubljana ter Tehnolo{kim parkom.

23. april: Prej{nji mesec manj brezposelnih. Marca se je zaposlilo 5.467 brezposelnih, kar je za 718 ali 15,1 odstotka ve~ kot mesec prej. V primerjavi z lanskim marcem je bilo letos v zaposlitev vklju~enih za 5,3 odstotka ve~ oseb.

23. april: Z 10. redne seje Upravnega odbora Republi{kega zavoda za zaposlovanje. Danes se je na 10. redni seji se{el Upravni odbor Republi{kega zavoda za zaposlovanje, ki je med drugim obravnaval predlog poro~ila o delu Zavoda v letu 1997, osnutek leto{njega programa dela, kjer je bil {e posebej izpostavljeno podro~je izobra`evanja in usposabljanja brezposelnih oseb.

22. april: Najve~ zahtevkov vlo`enih na OE Maribor. Do za~etka aprila 1998 je na Jamstveni sklad RS prispelo 30.200 zahtevkov vlagateljev, ki so upravi~eni do finan~nih sredstev iz Jamstvenega sklada na podlagi Zakona o Jamstvenem skladu RS ter njegovih dopolnil in sprememb.

14. april: Razpis kadrovskih {tipendij. Jutri, 15. aprila 1998, bo v posebni publikaciji Republi{kega zavoda za zaposlovanje objavljen skupni razpis kadrovskih {tipendij za leto 1998/99 za {tudente in dijake. Knji`ico bo mogo~e dobiti na vseh uradih za delo Zavoda, v vseh osnovnih in srednjih {olah ter na obeh univerzah. Natan~nej{a navodila z mo`nostjo iskanja po ponudbi razpisanih kadrovskih {tipendij po posameznih poklicih pa boste lahko v prihodnjih dneh na{li tudi na straneh Interneta Zavoda.

10. april: Na leto{njem TOP JOB-u, ki ga organizira Zdru`enje {tudentov ekonomije AISEC, bo aktivno sodeloval tudi Republi{ki zavod za zaposlovanje.

27. marec: Brezposelnost februarja 1998. Ob koncu meseca februarja 1998 je bilo na Zavodu prijavljenih 129.137 brezposelnih oseb ali 1.057 manj kot meseca januarja. V primerjavi z februarjem 1997 je bilo registrirano brezposelnih ve~ za 2,9 % ali 3.603 oseb, v primerjavi z decembrom 1997 pa za 0,4 % ali 565 oseb ve~.

27. marec: Kodeks eti~nih na~el. S sprejetjem Kodeksa eti~nih na~el Republi{kega zavoda za zaposlovanje se ta ustanova pridru`uje {tevilnim demokrati~no usmerjenim ustanovam v Sloveniji, ki so svojo eti~nost ravnanja `e sprejele s podobno listino.

27. marec: Javna dela kot pomemben instrument za prepre~evanje dolgotrajne brezposelnosti. Letos bodo programi javnih del posebej pridobili na pomenu, saj se bo izvajalo kar 1.496 programov, vanje pa bo vklju~enih 9.572 oseb oziroma povpre~no 6.500 na mesec.

17. marec: Tudi RZZ na "Dnevih slovenskega izobra`evanja".

11. marec: Od socialne podpore k delu. Na v~eraj{njemu seminarju "Od socialne podpore k delu", ki sta ga organizirala ministrstvo za delo, dru`ino in socialne zadeve v sodelovanju s programom Phare za zaposlovanje (pobuda za seminar je nastala pri izvajanju Phare projekta posodobitve informacijskega sistema v Republi{kem zavodu za zaposlovanje in Centrih za socialno delo), smo lahko spoznali, kako se preko tako imenovanega programa "New Deal" s ~edalje bolj `go~im vpra{anjem brezposelnosti, zlasti mladih, spopada nova britanska vlada.

9. redna seja upravnega odbora Republi{kega zavoda za zaposlovanje. V ponedeljek 2. marca 1998 se je na 9. redni seji se{el upravni odbor Republi{kega zavoda za zaposlovanje, ki je izdal soglasje k imenovanju direktorjev Obmo~nih enot.

Gibanje zaposlovanja tujcev v Sloveniji od uveljavitve zakona o zaposlovanju tujcev
Migracijska gibanja zaradi zaposlitve so bila dokaj prisotna `e v nekdanji Jugoslaviji. Seveda pa je bilo v tistem ~asu aktualno predvsem zaposlovanje na{ih delavcev v tujini, medtem ko zaposlovanja tujcev /razen iz drugih republik/ prakti~no ni bilo oziroma je to bilo v minimalnem obsegu.

Brezposelnost januarja 1998.
Ob koncu meseca januarja 1998 je bilo pri Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 130.194 brezposelnih oseb. V primerjavi z januarjem 1997 je njihovo {tevilo poraslo za 3,1 % ali 3.878 oseb, v primerjavi z decembrom 1997 pa za 1,3 % ali 1.622 oseb.

Prestrukturiranje Republi{kega zavoda za zaposlovanje Zaradi procesov prehoda iz dogovorne v tr`no regulacijo zaposlovanja, procesov proizvodnega in velikostnega prestrukturiranja subjektov ter gospodarske krize je na prehodu iz 80. v 90. let pri{lo do radikalnih sprememb na trgu dela. Spremembe so se dogodile tako na strani ponudbe kot na strani povpra{evanja, pri{lo pa je tudi do spremembe zakonodaje s podro~ja zaposlovanja in zavarovanja za primer brezposelnosti.

Mo`nost dodatnega zaslu`ka. Pridelava hmelja ima v Sloveniji, predvsem v Savinjski dolini, `e dolgoletno tradicijo. Pridelovalci potrebujejo vsako leto ve~je {tevilo sezonskih delavcev, ki morajo opraviti dolo~ena dela v dokaj kratkem ~asovnem obdobju.

Brezposelnost decembra 1997. V mesecu decembru smo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje vodili evidenco o 128.572 brezposelnih osebah. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili 1,7 % oziroma 2.110 ve~ brezposelnih oseb. V primerjavi z decembrom 1996 je bilo brezposelnih ve~ za 3,3 % ali za 4.102 osebi.

Informacija o 8. redni seji upravnega odbora Republi{kega zavoda za zaposlovanje

Obvestilo o uvedbi brezpla~ne telefonske linije pri RZZ .1. decembra bomo pri Republi{kem zavodu za zaposlovanje uvedli brezpla~no telefonsko linijo s {tevilko 080 1998, na katero bodo vsi zainteresirani vsak dan od 9. do 11. ure postavljali vpra{anja na{emu telefonskemu informatorju.

Obvestilo o obisku predsednika Svetovnega zdru`enja javnih zavodov za zaposlovanje. Od 25. do 27. novembra se bo na obisku v Ljubljani, natan~neje na Republi{kem zavodu za zaposlovanje, mudil g. Lionel Dixon, predsednik Svetovnega zdru`enja javnih zavodov za zaposlovanje (WAPES).

Poseben pristop pri izvajanju programov aktivne politike zaposlovanja v Podravju. Vlada Republike Slovenije je lani jeseni v okviru Vladne projektne skupine zadol`ila Republi{ki zavod za zaposlovanje, Obmo~no enoto Maribor, da v sklopu celovitega razvojnega programa za mariborsko podro~je pripravi program dodatnih ukrepov in kriterijev na podro~ju zaposlovanja. Mariborska zavodova obmo~na enota je izhajajo~ iz strukturnih zna~ilnosti trga delovne sile v Podravju septembra 1996 tudi pripravila Predlog dodatnih ukrepov in kriterijev na podro~ju zaposlovanja v Podravju. Nekateri predlagani pristopi so bili `e upo{tevani v Pravilniku o izvajanju programov aktivne politike zaposlovanja, ki je stopil v veljavo 1. 1. 1997, drugi ukrepi pa so upo{tevani v predlogu sprememb zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti.

Brezposelnost oktobra 1997. V mesecu oktobru je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 126.548 brezposelnih oseb. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 1.198 ali za 1% ve~ brezposelnih. V primerjavi z lanskim oktobrom je bilo brezposelnih ve~ za 4,8 % ali za 5.826 oseb.

Nove zahteve na podro~ju zaposlovanja so narekovale tudi prenovo poklicnega svetovanja. Tako je konec leta 1996 v okviru Republi{kega zavoda za zaposlovanje (RZZ) dobil zeleno lu~ projekt Prenova poklicnega svetovanja. Med cilje tega projekta sodi tudi kakovostnej{e usposabljanje poklicnih svetovalcev, ki je bilo do zdaj pri nas skromno, saj ni bilo na voljo ustrezne literature. Zato da bi zapolnili vrzel, se je RZZ skupaj z mednarodnim programom Phare odlo~il za pripravo ustrezne strokovne literature.

Brezposelnost septembra 1997. Septembra smo poleg {tevil~nej{ega prijavljanja novih brezposelnih oseb zaznali tudi precej{en odliv iz brezposelnosti, zato je skupno {tevilo registrirano brezposelnih oseb glede na prej{nji mesec ostalo skoraj nespremenjeno. V mesecu septembru je bilo tako na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 125.350 brezposelnih oseb. V primerjavi s prej{njim mesecem smo zabele`ili 154 ali za 0,1 % ve~ brezposelnih. Glede na lanski september pa je bilo brezposelnih 7.267 ali 6,2 % ve~.

Prestrukturiranje evropskih javnih zavodov za zaposlovanje V organizaciji TAIEX (TECHNICAL ASSISTANCE INFORMATION EXCHANGE OFFICE) pri Evropski skupnosti v Bruslju je bil 16. in 17. oktobra 1997 organiziran workshop na temo PRESTRUKTURIRANJE EVORPSKIH JAVNIH ZAVODOV ZA ZAPOSLOVANJE za predstavnike zavodov za zaposlovanaje in ministrstev za delo iz dr`av, ki kandidirajo za vstop v Evropsko skupnost.

Jamstveni sklad RS pri~ne z delom 3. novembra

Brezposelnost avgusta 1997. Na Republi{kem zavodu za zaposlovanje smo v mesecu avgustu vodili evidenco o 125.196 brezposelnih osebah. V primerjavi z julijem nismo zaznali ve~je rasti brezposelnosti, pove~ala se je le za 67 oseb ali za 0,1 %. V leto{njih prvih osmih mesecih se je {tevilo registrirano brezposelnih oseb zvi{alo za 726 (0,6 %), v primerjavi z lanskim avgustom pa je bilo brezposelnih ve~ za 7,9 % ali 9.129 oseb.

Brezposelnost julija 1997. Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 125.129 brezposelnih oseb. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 2,1 % (2.516 oseb) ve~ brezposelnih. Rast brezposelnosti je mogo~e pri~akovati tudi v jesenskih mesecih, ko bo dokon~no znano koliko mladih se ne bo uspelo vklju~iti v nadalnje {olanje in bodo zato pri~eli iskati zaposlitev.

Brezposelnost junija 1997. V mesecu juniju smo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje vodili evidenco o 122.613 brezposelnih osebah. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 0,1 % ve~ brezposelnih. V primerjavi z lanskim junijem pa jih je bilo ve~ za 7,6 %.

Brezposelnost maja 1997. V mesecu maju je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 122.518 brezposelnih oseb. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 1,0 % manj brezposelnih. V primerjavi z lanskim majem pa je bilo brezposelnih ve~ za 3,5 %.

Brezposelnost aprila 1997. Na Republi{kem zavodu za zaposlovanje smo v mesecu aprilu vodili evidenco o 123.780 brezposelnih osebah. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 0,4 % manj brezposelnih. V primerjavi z lanskim aprilom pa je bilo brezposelnih ve~ za 3,2 %.

Brezposelnost marca 1997. V mesecu marcu smo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje vodili evidenco o 124.244 brezposelnih osebah. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 1,0 % manj brezposelnih.

Napoved zaposlovanja za leto 1997. Gradivo prikazuje zaposlitvene namere podjetij in organizacij v Sloveniji, ki jih je Republi{ki zavod za zaposlovanje zbral z anketo "Zaposlovanje v letu 1996 in na~rt zaposlovanja za leto 1997".

Brezposelnost februarja 1997. V mesecu februarju je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 125.534 brezposelnih oseb. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 0,6 % manj brezposelnih. V primerjavi z lanskim februarjem pa je bilo brezposelnih ve~ za 1,5 %.

Rezultati analize "Uspe{nost udele`encev programov izobra`evanja in usposabljanja z vidika vklju~itve v zaposlitev".

Brezposelnost januarja 1997. Ob koncu meseca januarja 1997 je bilo na Zavodu prijavljenih 126.316 brezposelnih oseb. V primerjavi z januarjem 1996 je bilo registrirano brezposelnih oseb ve~ za 0,5 %, v primerjavi z decembrom 1996 pa ve~ za 1,5 %.

Poro~ilo o delu Republi{kega zavoda za zaposlovanje v letu 1996

Posebne oblike dela z brezposelnimi. V okviru Republi{kega zavoda za zaposlovanje, na Obmo~ni enoti Velenje `e dobro leto deluje klub PERISKOP. Kaj je Klub PERISKOP ? Gre za program, ki poteka v obliki javnega dela. Naro~nik tega programa je bila OE Velenje, saj je bil (in v glavnem {e vedno je) namenjen predvsem brezposelnim osebam. Mentorice, ki delajo v klubu, so brezposelne osebe, udele`enke v ukrepu programa javnih del. Program zanje predstavlja obliko delovnega aktiviranja kot tudi konkretnega usposabljanja in celo prekvalifikacije. Pred samim operativnim pri~etkom dela so bile mentorice dele`ne temeljitega izobra`evanja oziroma strokovne priprave na to delo.

Brezposelnost decembra 1996. V mesecu decembru 1996 smo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje zabele`ili 124.470 registrirano brezposelnih oseb. V primerjavi z mesecem novembrom je brezposelnost narasla za 2,2 %. Glede na stanje ob koncu decembra 1995 pa je bila brezposelnost ni`ja za 1,8 %.

Poklicno informacijska in svetovalna sredi{~a. [e ne tako dolgo nazaj smo `iveli v svetu, ko je bilo videti, da imamo zaposlitev za celo `ivljenje - vsaj tako se je ve~ini zdelo. V za~etku devetdesetih letih pa je postalo o~itno, da so se stvari zelo spremenile. Mnogi so izgubili slu`bo in ugotavljajo, da imajo z dosedanjim poklicem in znanji malo mo`nosti. Drugi so v podobni situaciji, ~eprav so opredeljeni kot prese`ni delavci. Tudi tistim, ki so zaposleni, `ivljenje ne te~e ravno mirno. V nekaterih podjetjih `e poteka prestrukturiranje, druge to ~aka v bli`nji prohodnosti. Pri tem se lahko precej{en del obstoje~ih delovnih mest spremeni. Zahteve novih delovnih mest so lahko povsem druga~ane. ^asi, ko so se ljudje vse potrebno nau~ili v {oli, so mimo. Precej raz{irjeno je bilo mnenje, da posameznik najpomebnej{o odlo~itev za svojo delovno kariero sprejme enkrat v `ivljenju (ob zaklju~ku osnovne {ole) ali dvakrat (po zaklju~ku srednje {ole). Danes nenehno sprejemamo pomembne odlo~itve, ki so povezane z delom.

[tudijski kro`ki. V Republi{kem zavodu za zaposlovanje i{~emo razli~ne mo`nosti za pomo~ brezposelnim osebam pri njihovem vklju~evanju v delovno aktivnost. Razli~ne ideje, ki se pojavljajo preizkusimo kot eksperimentalne programe, preden jih za~enjamo uporabljati v svojem rednem programu. Najve~ tak{nih novosti smo preizkusili v okviru aktivne politike zaposlovanja.
Eden od tak{nih ekperimentalnih programov za brezposelne je tudi program za vodje in mentorje {tudijskih kro`kov za odrasle, ki ga od konca leta 1995 poskusno izvajamo v sodelovanju z Andrago{kim centrom Slovenije, ki to novo obliko izobra`evanja odraslih izvaja `e od leta 1992.

Brezposlenost oktobra 1996. V mesecu oktobru je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 120.722 brezposelnih oseb. Glede na prej{nji mesec smo zabele`ili za 2,2 % ve~ brezposelnih. V primerjavi z lanskim oktobrom pa je bilo brezposelnih manj za 4,0 %.

Pred desetimi leti smo v Republi{kem zavodu za zaposlovanje podelili prvih 1.066 {tipendij za izrazito nadarjene, ki smo jih pozneje poimenovali Zoisove {tipendije. Obletnico smo izrabili za pregled prehojene poti, pogovor o prihodnosti tega {tipendiranja in promocijo Zoisovih {tipendistov, ki so kon~ali izobra`evanje ali so tik pred tem. Vse to smo opravili na enodnevnem posvetovanju, ki smo ga izpeljali 27. novembra v Ljubljani. V uvodnih govorih so direktor Republi{kega zavoda za zaposlovanje Jo`e Glazer, dr`avna sekretarka v Ministrstvu za {olstvo in {port mag. Tea Valen~i~ in predsednik Gospodarske zbornice mag. Jo`ko ^uk predstavili vlogo podro~ij na katerih delujejo pri zagotavljanju pogojev za razvoj in ustrezno uveljavitev izjemno nadarjenih in opozorili na probleme, ki se pri tem pojavljajo.

Zaposlitve s kraj{im delovnim ~asom v Sloveniji - Part time employment in Slovenia. Dorotea Ver{a obravnava zaposlitve s kraj{im delovnim ~asom kot obliko dela in zaposlitve, ki v procesu preoblikovanja slovenskege ekonomije ni do`ivela bistvenih sprememb raz{irjenosti in lastnosti. V Sloveniji je dele` zaposlitev s kraj{im delovnim ~asom majhen; med leti 1992 in 1995 se je gibal med 1,6% in 1,8% vseh zaposlenih in samozaposlenih. Zaposlitev s kraj{im delovnim ~asom se ve~inoma pojavlja kot odgovor na individualne potrebe delojemalcev, ki zaradi zmanj{anih delovnih zmo`nosti ali zasebnih obveznosti ne morejo delati s polnim delovnim ~asa. Zato njeno uporabo v Sloveniji lahko ocenimo predvsem kot mehanizem socialne pomo~i in manj kot metodo izbolj{anja organiziranosti podjetja, ki pove~uje njegovo konkuren~nost.

Brezposelnost v Sloveniji konec septembra. Konec septembra je Republi{ki zavod za zaposlovanje v registru vodil 118.083 brezposelnih oseb. V primerjavi s stanjem ob koncu lanskega leta je bilo brezposelnih 6,8 % manj oseb, v primerjavi s stanjem v lanskem septembru pa 4,3 % manj. Zaradi sezonskega dotoka iskalcev prve zaposlitve se je obseg brezposelnosti v primerjavi z avgustom pove~al za 1,7 %.

Evalvacija programa pospe{evanja samozaposlovanja. Prvi rezultati evalvacije programa pospe{evanja samozaposlovanja, ki jo je Republi{ki zavod za zaposlovanje izvedel v sodelovanju z dr. Miroslavom Glasom. Pri ocenjevanju uspe{nosti programa samozaposlovanja smo sku{ali ugotoviti, kak{ni so rezultati tega programa v pribli`no dobrih dveh letih poslovanja nastalih samozaposlitvenih enot

Brezposelnost v Sloveniji konec avgusta. Avgustovski obseg brezposelnosti je bil v primerjavi s stanjem ob koncu lanskega leta manjši za 8,4 %, v primerjavi s stanjem v lanskem avgustu pa manjši za 3,5 %. Tako je bilo v mesecu avgustu brezposelnih 116.067 oseb. Število brezposelnih, ki jih v registru vodi Republiški zavod za zaposlovanje, se je avgusta zvišalo 1,8 % glede na mesec julij, kar je posledica sezonskih nihanj.

Tudi za šolsko leto 1996/97 so pravila za republiško štipendiranje nekoliko dopolnjena. Najpomebnejša novost je ukinitev cenzusa za Zoisove štipendije. To pomeni, da bodo Zoisovo štipendijo od letošnjega šolskega leta dalje prejemali vsi dijaki in študentje, ki izpolnjujejo merila za dolo~itev izrazite nadarjenosti. Tudi tisti, ki so ta merila izpolnjevali v preteklih letih, pa štipendije zaradi prekora~evanja cenzusa niso prejemali in se še vedno redno izobra`ujejo.

Brezposelnost v Sloveniji konec julija. V mesecu juliju so se tako kot vsako leto za~eli prijavljati v register brezposelnih oseb predvsem mladi, ki so kon~ali z rednim izobra`evanjem. Kljub temu, da je bil priliv glede na julij 1995 ve~ji za 7 % pa je bil skupni odliv iz brezposelnosti glede na lanski julij ve~ji za 83,2 %. Ne glede na ve~ji priliv v brezposelnost v mesecu juliju, pa se je {tevilo registrirano brezposelnih oseb pove~alo le za 0,1 % glede na junij.

Brezposelnost v Sloveniji konec junija.Ob koncu junija je bilo na Zavodu prijavljenih 113.977 brezposelnih oseb. Njihovo {tevilo se je v primerjavi z majem zni`alo za 3,7 %, kar je leto{nji najve~ji medmese~ni upad. V primerjavi s stanjem ob koncu lanskega leta je bilo brezposelnih manj za 10,1 %, v primerjavi s stanjem v lanskem juniju pa za 2,1 %.

Poro~ilo o izvajanju pravilnika o na~inu in vsebini vodenja evidence iskalcev zaposlitve in brezposelnih oseb.

Poro~ilo o delu Upravnega odbora Republi{kega zavoda za zaposlovanje od 1992 do 1996.

Brezposelnost v Sloveniji konec maja.Maja smo peti mesec zapored bele`ili zmanj{anje {tevila brezposelnih, registriranih pri Republi{kem zavodu za zaposlovanje. Brezposelnost se je do konca meseca zni`ala na 118.321 oseb ter bila v primerjavi z aprilom ni`ja za 1,3 %, v primerjavi s stanjem ob koncu lanskega leta pa je bila manj{a za 6,7 %. Zaradi obse`nega pove~anja v drugi polovici lanskega leta je bilo brezposelnih {e vedno 1,7 % ve~ kot maja lani.

Kratka ocena obiskanosti RZZ Internet doma~e strani.

Brezposelnost v Sloveniji konec aprila. [tevilo brezposelnih, registriranih pri Republi{kem zavodu za zaposlovanje, je upadalo ~etrti mesec zapored. Ob koncu aprila je bilo registrirano brezposelnih 119.938 oseb, kar je 0,7 % manj kot mesec poprej, 5,4 % manj kot decembra lani, zaradi rasti v drugi polovici lanskega leta pa {e vedno za 0,7 % ve~ kot v lanskem aprilu.

Republi{ki zavod za zaposlovanje je izdal tri publikacije o programih in javnih delih v Sloveniji::v angle{kem jeziku Public Works Programmes in Slovenia , slovensko verzija predstavitve kvalitetnih programov javnih del v Sloveniji in Javna dela v Sloveniji, ki predstavlja ta ukrep aktivne politike zaposlovanja v Sloveniji, s kratkim zgodovinskim razvojem, splo{nimi zna~ilnostmi ter oceno uspe{nosti in u~inkovitosti javnih del v obdobju 1991 - 1995.

Program dela Republi{kega zavoda za zaposlovanje (RZZ) za leto 1996 temelji na pri~akovanih gibanjih na trgu delovne sile, Programu ukrepov aktivne politike zaposlovanja za leto 1996, ki ga je sprejela Vlada Republike Slovenije in finan~nih okvirih dolo~enih s sprejetim prora~unom za leto 1996.

Brezposelnost v Sloveniji konec marca 1996. Ob koncu leto{njega marca je bilo v Sloveniji 120.780 registrirano brezposelnih, kar je 2,4 % manj kot februarja in 4,7 % manj kot ob koncu lanskega leta. V primerjavi s stanjem v lanskem marcu je bilo {tevilo registrirano brezposelnih oseb kot posledica rasti v drugem polletju leta 1995 vi{je {e za 0,8 %. Kljub zmanj{evanju brezposelnosti se podalj{uje povpre~no trajanje le-te, saj so bili brezposelni, ki smo jih marca vodili v registru, na Zavodu v povpre~ju prijavljeni `e 2 leti in 24 dni.

Zaposlitvene namere podjetij in organizacij v Sloveniji, ki jih je Republi{ki zavod za zaposlovanje zbral z anketo "Zaposlovanje v letu 1995 in na~rt zaposlovanja za leto 1996". Podjetja in organizacije so anketo izpolnjevala od januarja do konca februarja 1996. V navedenem roku je na anketo odgovorilo 5.479 poro~evalskih enot, v katerih je bilo zaposlenih 435.803 oseb ali 74,6 % od skupnega {tevila zaposlenih v podjetjih in drugih organizacijah. Ankete niso prejela zasebna podjetja s 3 in manj zaposlenimi ter dru`bena podjetja in organizacije z 10 in manj zaposlenimi.

[tipendiranje in dejavnost Zavoda Nekaj podatkov o {tipendiranju v Sloveniji in dejavnosti Republi{kega zavoda za zaposlovanje v prvem ~etrtletju 1996. leta.

Brezposelnost v Sloveniji konec februarja 1996 Na koncu meseca februarja je bilo na Zavodu prijavljenih 123.689 brezposelnih oseb. Najve~ je bilo starih nad 40 let, kar 35,1 %, sledili so jim mladi do 26 let z 32,0 %, brezposelnih trajnih prese`kov je bilo 20,0 %, iskalcev prve zaposlitve 19,4 %, ste~ajnikov 11,8 %. V primerjavi z januarjem 1996 je bilo registrirano brezposelnih oseb manj za 1,6 %, v primerjavi z februarjem 1995 pa ve~ za 1,9 %. Od lanskega decembra je brezposelnost upadla za 2,4 %.

Brezposelnost v Sloveniji konec januarja 1996 Po obdobju nara{~anja, ki je trajalo vse od lanskega junija, se je januarja brezposelnost pri~ela ponovno zmanj{evati. Ob koncu meseca je bilo na Zavodu prijavljenih 125.653 brezposelnih oseb, kar je v primerjavi z mesecem poprej za 0,9 % manj, v primerjavi z januarjem predhodnega leta pa za 2,2 % ve~.

Izvajanje Pravilnika o merilih za nadomestitev dela stro{kov invalidskim podjetjem.

Republi{ki zavod za zaposlovanje bo ob izpla~ilu v mesecu februarju 1996 uskladil denarna nadomestila za brezposelnost v vi{ini 2 % od 1.1.1996 dalje.

Na podlagi 72. ~lena Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti je bil sredi leta 1995 izdan Pravilnik o na~inu in vsebini vodenja evidence iskalcev zaposlitve in evidence o brezposelnih osebah. Sestavni del Pravilnika so tudi Metodolo{ka na~ela za vodenje evidenc po Pravilniku. V prispevku, ki je bil pripravljen za tiskovno konferenco 22. januarja 1996, podrobneje osvetljujemo problematiko, povezano z uveljavljanjem tega pravilnika.

Brezposelnost v Sloveniji konec decembra 1995 Decembra se je v primerjavi z novembrom {tevilo brezposelnih, ki so bili registrirani pri Zavodu, pove~alo {e za 1.148 oseb ali za 0,9 %, to je na 126.759 brezposelnih. Medletni porast oziroma sprememba obsega brezposelnosti glede na december 1994 pa je bila 2,6 %, kar je za 3.242 oseb.

Medtem ko se je v minulih dveh letih registrirana brezposelnost po poletnem pove~anju novembra `e pri~ela znatneje zmanj{evati, je letos pri{lo le do zaustavitve njene rasti. Ob koncu tega meseca smo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje v evidenci vodili {e 125.611 brezposelnih oseb, kar je 80 ali 0,1 % manj kot mesec poprej. Zaradi pove~evanja v mesecih od junija do oktobra je novembra {tevilo brezposelnih za 1,7 % presegalo stanje ob koncu lanskega leta, od stanja v lanskem novembru pa je bilo vi{je za 1,6 %. Ve~ podatkov je v hitri informaciji.

Oktobra se je nadaljevalo obdobje nara{~anja brezposelnosti. Ob koncu tega meseca je bilo pri Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 125.691 brezposelnih, kar predstavlja v primerjavi s septembrom 1,8 % porast. Ve~ podatkov je v hitri informaciji.

V petek, dne 17. novembra 1995 ob 10. uri bo v predavalnici nove bolni{nice na In{titutu za rehabilitacijo, IV. nadstropje, Linhartova cesta 51, Ljubljana predstavitev knjige Zbornik Zoisovih {tipendistov.

23. in 24. oktobra 1995 bo v Gozd Martuljku potekala slovensko avstrijska konferenca o problematiki socialne varnosti brezposelnih. S svojimi prispevki in razpravami bodo sodelovali predstavniki Republi{kega zavoda za zaposlovanje, avstrijskega Arbeitmarktservica, predstavniki slovenskega Ministrstva za delo, dru`ino in socialne zadeve in avstrijskega Zveznega ministrstva za delo in socialne zadeve.

Brezposelnost v Sloveniji konec septembra 1995 - 30. septembra 1995 je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 123.420 brezposelnih oseb, kar pomeni 3.201 ali 2,7 % ve~ brezposelnih kot avgusta. Obseg brezposelnosti se je z zadnjim pove~anjem mo~no pribli`al lanskoletnemu stanju, saj je bilo septembra brezposelnih le {e 0,1 % manj kot ob koncu lanskega leta in 1,8 % manj kot septembra lani.

Brezposelnost v Sloveniji v avgustu 1995 - Konec avgusta 1995 je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 120.219 brezposelnih oseb, kar je 0,1 % ve~ kot julija 1995, 2,7 % manj kot ob koncu leta 1994 in 3,4 % manj kot avgusta lani.

Mag. Zdenko Lapajne, samostojni raziskovalec, zunanji sodelavec RZZ, ki `e vrsto let spremlja gibanja na podro~ju brezposelnosti in "napoveduje prihodnost", se spra{uje ali gre pri pove~anem {tevilu brezposelnih v juliju za sezonski porast ali za~etek preobrata?

Brezposelnost v Sloveniji v juliju 1995 - 31. julija 1995 je bilo na Republi{kem zavodu za zaposlovanje prijavljenih 120.112 brezposelnih oseb, kar je 3.718 brezposelnih oseb ve~ kot konec junija 1995 (+ 3,2 %) oz. za 2,8 % manj kot ob koncu leta 1994 in 4,3 % manj kot julija lani.