/ ZRSZ doma~a stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /
OB PREDSTAVITVI ZBIRKE "KAKO NAJ SVETUJEM?" IN PRIRO^NIKA "ISKANJE PRAVEGA POKLICA"
Nove zahteve na podro~ju zaposlovanja so narekovale tudi prenovo poklicnega svetovanja. Tako je konec leta 1996 v okviru Republi{kega zavoda za zaposlovanje (RZZ) dobil zeleno lu~ projekt Prenova poklicnega svetovanja. Med cilje tega projekta sodi tudi kakovostnej{e usposabljanje poklicnih svetovalcev, ki je bilo do zdaj pri nas skromno, saj ni bilo na voljo ustrezne literature. Zato da bi zapolnili vrzel, se je RZZ skupaj z mednarodnim programom Phare odlo~il za pripravo ustrezne strokovne literature. Ta naj bi postala trajna oblika samoizobra`evanja strokovnjakov, ki delajo na podro~ju poklicnega svetovanja, to pa niso samo poklicni svetovalci in psihologi na zavodu za zaposlovanje, pa~ pa tudi {olski svetovalni delavci in drugi, kajti odlo~itve, povezane s poklicno kariero niso enostavne. To {e posebej velja za trenutne tr`ne razmere, ko je trg dela zelo spremenljiv in nepredvidljiv.
V zbirki Kako naj svetujem vam tokrat predstavljamo dva sve`nja prispevkov o poklicnem izobra`evanju, ki so predvsem teoretske narave, prispevali pa so jih doma~i in tuji strokovnjaki s tega podro~ja. V prvem zvezku zbirke mag. Zdenko Lapajne, sicer tudi zunanji sodelavec RZZ, podrobno raz~lenjuje psiholo{ke teorije izbire poklica. Kot vemo, uporaba psiholo{kih testov pri poklicnem svetovanju predpostavlja psihologovo prepri~anje, da bo informacija, ki jo bo s pomo~jo testa dobil o svetovancu, kasneje lahko ugodno vplivala na svetovan~evo ravnanje, kajti poklicno informiranje temelji na prepri~anju, da so svetovan~eve odlo~itve odvisne od tega, kar ve o poklicih in {olah. Prav zato je po avtorjevem mnenju dobro, ~e se poklicni svetovalci seznanijo z nekaterimi teorijami poklicnega razvoja in izbire poklica.
Prof. John D. Krumboltz v svojem prispevku govori o tem, kako se teorija svetovanja za kariero razlikuje od teorije razvoja kariere, kajti slednja razlaga, zakaj si ljudje izberejo dolo~eno pot v svoji karieri, ne pove pa, kaj lahko svetovalec za kariero stori. In prav tu se skriva veliko mo`nosti, ki jih dober svetovalec lahko s pridom uporabi pri izgradnji posameznikove kariere.
Tretji avtor v prvem zvezku zbirke Kako naj svetujem je A. G. Watts, ki razmi{lja o svetovanju za kariero v lu~i socialno-politi~nih ideologij, kajti svetovanje za kariero je globoko v sebi tudi politi~no dejanje, ki deluje med posameznikom in dru`bo, med mo`nostmi okolja, med `eljami in stvarnostjo. Vse to pa je pri svetovanju treba upo{tevati.
Drugi zvezek omenjene zbirke prina{a raziskavo o izobra`evalnem in poklicnem usmerjanju v dr`avah Evropske skupnosti. Zabele`ene primerjave med Belgijo, Dansko, Francijo, Nem~ijo, Gr~ijo, Italijo, Irsko, Italijo, Luksemburgom, Nizozemsko, Portugalsko, [panijo in Veliko Britanijo ka`ejo, da imajo te dr`ave zelo razli~ne sisteme usmerjanja, kljub temu pa nekatere podobnosti obstajajo.
S priro~nikom Iskanje pravega poklica - namenjen je tako svetovalcem kot tudi u~iteljem in star{em - so predstavljene razli~ne dejavnosti, ki vodijo v samostojno sprejemanje poklicnih odlo~itev. Publikacija vsebuje tudi vpra{alnike za spremljanje posameznih oblik (predvsem mladinskih) dejavnosti, kot so ustvarjalne delavnice, te~aji, tabori, delovne prakse in podobno. Tako naj bi bil dobrodo{el pripomo~ek pri sprejemanju poklicnih odlo~itev, sicer pa je knji`ica koncipirana za vso {olajo~o mladino in mlaj{e brezposelne osebe.
Pripravila: Tanja Podobnik Zec
Direktor: Jo`e GLAZER
/ ZRSZ doma~a stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /
Copyright Republi{ki zavod za zaposlovanje, 3. november 1997