/ ZRSZ doma~a stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /


Republi{ki zavod za zaposlovanje - Hitra informacija

NAPOVED ZAPOSLOVANJA ZA LETO 1997 (POVZETEK REZULTATOV ANKETE LP-ZAP)

Danijela Ker`an

UVOD

Gradivo prikazuje zaposlitvene namere podjetij in organizacij v Sloveniji, ki jih je Republi{ki zavod za zaposlovanje zbral z anketo "Zaposlovanje v letu 1996 in na~rt zaposlovanja za leto 1997". Podjetja in organizacije so anketo izpolnjevala od januarja do konca februarja 1997. V navedenem roku je na anketo odgovorilo 6674 poro~evalskih enot, v katerih je bilo zaposlenih 476174 oseb ali 83 % od skupnega {tevila zaposlenih v podjetjih in drugih organizacijah v Sloveniji. Ankete niso prejela zasebna podjetja z manj kot 3 zaposlenimi ter dru`bena podjetja in organizacije z manj kot 10 zaposlenimi.

Ocenjujemo, da je bila odzivnost na anketo zelo dobra (v letu 1996 74,6 %) in da nanjo niso odgovorila predvsem manj{a zasebna in dru`bena podjetja ter nekatera ve~ja podjetja, ki so v ve~jih te`avah in {e nimajo izdelane sanacijske oziroma razvojne strategije podjetja.

Novost v prikazu rezultatov ankete LP-ZAP za letos je tudi v tem, da so poleg prikaza po obstoje~i EKD dejavnostih dolo~eni rezultati ankete prikazani tudi po novi - standarni klasifikaciji dejavnosti (SKD), priloga 1.

NAPOVEDI ZA LETO 1997 (Rezultati ankete LP-ZAP)

Zaposlenost

Po podatkih podjetij in organizacij, zbranih z anketo, se bo povpre~no {tevilo zaposlenih v leto{njem letu zmanj{alo za 2,3 %. Podjetja in organizacije gospodarstva so za leto 1997 napovedale -3,2 % (industrija z rudarstvom -4,5 %) zmanj{anje povpre~ne zaposlenosti v letu 1997, negospodarstvo pa 1,1 % rast. V primerjavi z ostalimi obmo~ji in Slovenijo so najni`jo rast zaposlenosti napovedala podjetja in organizacije z obmo~ja enot RZZ Kranj, Sevnica in Maribor.

Na~rtovano zni`anje zaposlenosti za leto{nje leto v republiki je pribli`no enako stopnji zmanj{anja zaposlenosti v na~rtu za leto 1996.

Slika 1: Stopnje rasti na~rtovane zaposlenosti - po podro~jih EKD

*Pojasnilo: * * * * * * *01 *INDUSTRIJA IN RUDARSTVO * * *02 *KMETIJSTVO IN RIBI[TVO *09 *OBRT IN OSEBNE STORITVE * *03 *GOZDARSTVO * *10 *STAN.-KOM. DEJ. IN UREJ. NASELIJ *04 *VODNO GOSPODARSTVO * * *11 *FINAN^NE, TEH. IN POS. STORITVE * *0506 0708 *GRADBENI[TVOPROMET IN ZVEZETRGOVINA GOSTINSTVO IN TURIZEM * *121314 *IZOBRA@., ZNANOST, KULTURAZDRAVSTV. IN SOC. VARSTVODRU@BENOPOL. SKUP. IN ORG.

Slika 2: Stopnje rasti na~rtovane zaposlenosti - po OE RZZ (1996 - dose`ena rast; 1997 - na~rtovana rast)

Na~rtovane potrebe po zaposlitvah

[tevilo vseh napovedanih potreb po delavcih in pripravnikih za leto 1997, ki so jih v anketi specificirali, je nekoliko vi{je od napovedi za leto 1996. Skupno je na~rtovanih 19.245 potreb (za leto 1996 17,5 tiso~ potreb), od tega 14.806 v gospodarstvu (77 %) in 4.439 v negospodarstvu (23 %). V to {tevilo seveda niso vklju~ene napovedi potreb, ki bodo nastale medletom zaradi fluktuacije.

V leto{njih na~rtih zna{a dele` potreb po zaposlitvah za dolo~en ~as 60,3 % (v gospodarstvu 65,6 % in 42,4 % v negospodarstvu). Po predvidevanjih podjetij in organizacij je {tevilo zaposlitev za dolo~en ~as tako v gospodarstvu kot v negospodarstvu nekoliko manj{e kot smo jih dobili v napovedih za leto 1996.

Napovedi o zaposlovanju pripravnikov v leto{njem letu so nekoliko ugodnej{e v primerjavi z napovedmi za leto 1996. Od vseh potreb je dobra petina (22 %) na~rtovanih potreb po pripravnikih ali 4,2 tiso~ pripravni{kih mest.

Podjetja in organizacije bodo po rezultatih ankete LP-ZAP v leto{njem letu najve~, nad 200 in ve~ delavcev, zaposlila v okviru naslednjih skupin poklicnih kvalifikacij: pridelovalci rastlin in hrane, lesarji, obdelovalci kovin, monterji in in{talaterji, mehaniki in strojniki, elektrikarji, ra~unalni~arji, tekstilci, izdelovalci obla~il, gradbeniki, komunalci in sorodni, poklici v cestnem prometu, trgovci, poklici za gostinstvo in turizem, ekonomisti in sorodni, pravniki, administratorji in sorodni, vzgojitelji in u~itelji, poklici v zdravstvu.

Zanimivi so tudi odgovori na anketno vpra{anje, pri katerih poklicnih kvalifikacijah imajo podjetja najve~ te`av za pridobitev delavcev. Iz rezultatov za republiko povzemamo 10 najpogosteje navajanih poklicnih kvalifikacij, in sicer:

Napoved prese`ka delavcev

Za leto{nje leto so podjetja in organizacije napovedale 12.443 prese`nih delavcev. To {tevilo je podobno napovedi za leto 1996. Ve~ino prese`nih delavcev so napovedala podjetja s podro~ja gospodarstva. Dele` industrije v napovedanih prese`nih delavcih je 60 %, industriji pa po napovedi prese`kov sledi trgovina.

Nad 1000 prese`nih delavcev je napovedanih na obmo~ju 5 enot RZZ, in sicer: Ljubljane, Maribora, Velenja, Celja in Kranja.

Ocenjujemo, da bo v odkrito brezposelnost pre{lo predvidoma ve~ prese`nih delavcev kot ka`ejo anketni podatki, saj na anketo niso odgovorila tudi nekatera ve~ja podjetja, ki so v izrazitih ekonomskih te`avah. Na{a ocena je, da bo v leto{njem letu ta priliv na ravni dejanskega medletnega priliva leta 1996, tj. okrog 20 tiso~ delavcev, v katerega so zajeti tudi prese`ki zaradi ste~ajev. Navedene napovedi iz ankete dajejo sklepati, da bo ta problematika v letu 1997 podobna kot v letu 1996, dejanski obseg odpu{~anja pa je te`ko oceniti, saj bo odvisen tudi od ukrepov Vlade RS za sanacijo posameznih podjetij oziroma gospodarskih panog (t. im. Vladni projekt pomo~i dr`ave pri kadrovski prenovi podjetij in prepre~evanju prehoda prese`nih delavcev v odprto brezposelnost).

Po zbranih napovedih je izobrazbena struktura prese`kov nekoliko druga~na kot v preteklih letih; 42 % med njimi bo s I. in II. stopnjo izobrazbe, kar 35 % s III. in IV. stopnjo, 18 % s V. stopnjo, preostalih 5 % pa z vi{jo in visoko izobrazbo.

Slika 3: Struktura predvidenih prese`kov delavcev - po stopnjah izobrazbe

Menimo, da rezultati leto{nje ankete odra`ajo sedanje razmere v podjetjih in organizacijah. Na osnovi primerjave leto{njih napovedi z napovedmi za leto 1996 pa bi lahko sklepali, da bodo razmere na podro~ju zaposlovanja podobne lanskoletnim. To pa predvsem pomeni, da v letu 1997 {e ni pri~akovati bistvenej{ega izbolj{anja stanja na tem podro~ju. Tak{no oceno pa vendarle lahko relativizirajo `e pripravljeni in deloma {e napovedani ukrepi Vlade RS, ki so usmerjeni v razbremenjevanje gospodarstva, stimuliranje izvoznikov in omejevanje javne porabe. Ti ukrepi bodo vplivali na ve~jo gospodarsko aktivnost, ta pa se bo posledi~no odra`ala tudi na podro~ju zaposlovanja. Ocenjujemo, da bi do tega lahko pri{lo `e v drugi polovici leto{njega leta.


/ ZRSZ doma~a stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /


Copyright Republi{ki zavod za zaposlovanje, 22. april 1997