/ ZRSZ doma~a stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /


Republi{ki zavod za zaposlovanje - Hitra informacija

Jamstveni sklad RS pri~ne z delom 3. novembra

Tanja Podobnik Zec

Konec aprila je Dr`avni zbor RS sprejel zakon o jamstvnem skladu RS,ki ga je pripravilo Ministrstvo za delo, dru`ino in socialne zadeve. S sprejetim zakonom so podane smernice in pogoji za za~etek delovanja sklada, katerega cilj je ureditev podro~ja varovanja pravic delavcev, ki jim je prenehalo delovno razmerje zaradi insolventnosti delodajalca. Zakonodaja doslej namre~ ni urejala garancije dr`ave za izpla~ila pla~ in nadomestil namesto delodajalca oziroma ste~ajnega dol`nika. Zahteve po dodatni ureditvi vsebuje zakon o prisilni poravnavi, ste~aju in likvidaciji iz leta 1994, kjer je bilo predvideno, da se varovanje pravic uredi s posebnim zakonom, in z njim dolo~i uveljavljanje pravic za primere insolventnosti. Tako se zagotavlja tudi enakopravna obravnava pravic prese`nih delavcev v postopkih prisilne poravnave.

S pri~etkom delovanja Jamstvenega sklada RS (po statusu je sklad pravna oseba javnega prava s sede`em na Glin{ki 12 v Ljubljani) bodo do izpla~ila dr`ave za zadnje tri mesece pred prenehanjem delovnega razmerja upravi~eni vsi tisti, ki so izgubili delo zaradi uvedbe ste~ajnega postopka ali prisilne poravnave s finan~no reorganizacijo, ~e jih nekdanje podjetje `e prej ni popla~alo oziromo niso bili popla~ani iz ste~ajne mase. Po zakonu ima pravico do izpla~ila iz Jamstvenega sklada RS le tisti delavec, ki mu je delovno razmerje prenehalo zaradi insolventnosti delodajalca, seveda ~e je bil pri njem zaposlen najmanj {est mesecev pred datumom prenehanja delovnega razmerja (gre za delovna razmerja za nedolo~en ali dolo~en ~as, ne pa za dela, ki temeljijo na pogodbi o delu ali kak{ni drugi civilnopravni pogodbi).

Upravi~enci bodo lahko dobili najve~ {tiri in pol minimalne pla~e oziroma zajam~ene pla~e in ne dejanskega zneska terjatve, ki so ga prijavili do podjetja pri pristojnih sodi{~ih. Pri vi{ini zneska se upo{teva pravice iz naslova neizpla~anih pla~ in nadomestil za pla~e (prosilci bodo svoje pravice lahko uveljavljali za obdobje treh mesecev pred prenehanjem delovnega razmerja v vi{ini treh minimalnih oziroma zajam~enih pla~), poleg tega bodo upravi~enci lahko uveljavljali tudi terjatve za neizkori{~en dopust (predvideno nadomestilo zna{a pol minimalne pal~e) ter izpla~ilo odpravnine (v vi{ini ene minimalne pla~e).

Kako pa bo sploh stekel postopek uveljavljanja teh pravic? Upravi~enci bodo obrazec (je prilo`en) za uveljavljanje tovrstne od{kodnine dobili na vseh obmo~nih enotah Republi{kega zavoda za zaposlovanje oziroma na posameznih uradih za delo (informacije o njihovem delovanju bodo v ve~ji meri podane v lokalnih sredstvih javnega obve{~anja in na sede`ih obmo~nih enot). Uradne ure za stranke so usklajene z dosedanjim delovnim urnikom RZZ, poleg tega pa bodo lahko prosilci svoje vloge na posameznih enotah vlagali tudi v popoldanskem ~asu, od 14. do 19. ure.

Prosilci morajo v 90 dneh po pri~etku delovanja Jamstvenega sklada RS (to je 3. november 1997) , ~e jim je dolovno razmerje prenehalo pred tem datumom ozirima v 60 dneh, ~e jim je delovno razmerje prenehalo po tem datumu, poleg obrazca Jamstvenega sklada RS ( JS-001-Z , tega dobijo na zavodovih obmo~nih enotah in uradih za delo po vsej Sloveniji) predlo`iti tudi sklep o prenehanju delovnega razmerja, potrdilo delodajalca o izpla~anih pla~ah in nadomestilu v zadnjih treh mesecih pred prenehanjem delovnega razmerja (obrazec JS-003-P), dokazilo o uveljavljanju varstva svojih pravic kot tudi dokazilo, da je upravi~enec prijavil terjatve v postopku ste~aja oziroma prisilne poravnave, zatem fotokopijo dav~ne {tevilke, fotokopijo {tevilke teko~ega ra~una oziroma hranilne knji`ice oziroma nereziden~enega ra~una ter zahtevek za poravnavo obveznosti iz naslova pravic delavcev v primeru insolventnosti delodajalca.

Prosilci morajo svoje vloge oddati na sede` posamezne obmo~ne enote RZZ, kjer imajo stalno prebivali{~e ali na posamezne urade za delo. Da bi vse steklo, kot je treba, so na obmo~nih enotah dolo~eni tudi koordiantorji, ki bodo vodili postopke prevzema vlog in dajali vse potrebne informacije. Popolne vloge bo Jamstveni sklad RS za~el re{evati takoj, sicer pa bodo imeli prosilci tudi mo`nost prito`iti se. Pravica po zakonu o jamstvenem skladu se uveljavlja v dvostopenjskem postopku; na prvi stopnji odlo~a o pravici do pla~ila jamstveni sklad, medtem ko o prito`bah zoper skladove odlo~be odlo~a ministrstvo pristojno za delo, za vse nadaljnje spore pa je pristojno delovno in socialno sodi{~e.


/ ZRSZ doma~a stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /


Copyright Republi{ki zavod za zaposlovanje, 24. oktober 1996