/ ZRSZ domaŸa stran / Dejavnost ZRSZ /


Sodelovanje ZRSZ z drugimi institucijami

Mednarodno sodelovanje Zavoda

Obseg in intenzivnost sodelovanja Zavoda s slu§bami za zaposlovanje drugih evropskih dr§av vsako leto naraçŸata. To je bilo çe posebej znaŸilno za leto 1994.

Sodelovanje z Avstrijo

V letu 1994 je Zavod navezal stike z avstrijskim ministrstvom za delo in socialo ter slu§bo za zaposlovanje. Avstrijska stran je v okviru svoje usmeritve pospeçevanja razvoja bilateralnih stikov s sosednjimi dr§avami ponudila tako finanŸno kot strokovno pomoŸ. Dogovorjeno je bilo, da se v letu 1995 organizira veŸ skupnih konferenc ter omogoŸi izbranim ekspertnim skupinam poglobljeno strokovno sodelovanje med obema slu§bama za zaposlovanje.

Sodelovanje s PHARE

Ministrstvo za delo je jeseni 1994 v okviru IV. indikativnega programa PHARE predlo§ilo program z naslovom: Program zaposlovanja in socialne reforme. Zavod sodeluje v tem programu s tremi podprojekti.

1. Posodobitev informacijskega sistema Zavoda

Cilj je posodobiti informacijski sistem Zavoda tako, da bi omogoŸal racionalizacijo zbiranja in obdelave podatkov, povezovanje z drugimi inçtitucijami, uŸinkovitejçe posredovanje zaposlitve, ter uŸinkovito komunikacijsko povezavo med obmoŸnimi enotami, uradi za delo in Centralno slu§bo Zavoda.

2. Posodobitev usposabljanja brezposelnih

Cilj je ustanovitev poskusnih kapacitet na podroŸju z najviçjo brezposelnostjo (Maribor) in razviti sodobne in ustrezne programe usposabljanja. Pri projektu bo sodelovalo veŸ partnerjev (predstavniki delodajalcev, lokalnih oblasti in drugi). Projekt vkljuŸuje center, ki bo zdru§eval vse partnerje, razvijal mre§o izvajalcev storitev, oblikoval sistem nadzora kakovosti in nudil doloŸeno podporo usposabljanju.

3. Poskusni center za poklicno informiranje in svetovanje

Center bo omogoŸal brezposelnim in vsem drugim dostop do vseh informacij o trgu dela, ki jih iskalci potrebujejo za reçevanje problema lastne zaposlitve. Center bo omogoŸal tudi usposabljanje za samostojno iskanje zaposlitve in samostojno naŸrtovanje kariere.

Sodelovanje z Veliko Britanijo

Prvo sodelovanje z angleçko slu§bo za zaposlovanje je bil vzpostavljeno v oktobru 1994 med strokovnim obiskom direktorja Zavoda in skupine predstavnikov Zavoda v Veliki Britaniji. Ocenili smo, da bi bilo nadaljnje sodelovanje zelo koristno, predvsem na podroŸju prenosa znanja in izkuçenj, zato je bil sklenjen naŸelni dogovor o nadaljnjem sodelovanju. Kot rezultat tega naŸelnega dogovora je bil konec leta dose§en dogovor o usposabljanju skupine svetovalcev Zavoda za vodenje klubov za iskanje zaposlitve. Tovrstnemu sodelovanju pripisujemo velik pomen in korist, saj nam omogoŸa primerjavo naçih strokovnih dejavnosti s sorodnimi inçtitucijami v Angliji. V letu 1995 bomo kandidirali pri angleçki fondaciji Know-How s projektom sodelovanja çe na drugih podroŸjih naçega dela..

Sodelovanje z Mad§arsko

Osnove za strokovno sodelovanje med mad§arskim in slovenskim zavodom za zaposlovanje so bile dogovorjene na skupnem sreŸanju predstavnikov ministrstev in zavodov obeh dr§av. Dogovorjeno je bilo sodelovanje na dr§avni ravni in sodelovanje obmejnih regij, zlasti na podroŸju zaposlovanja.

V juliju 1995 je bil zadnji dogovor med predstavniki obeh zavodov, kjer je priçlo do konkretizacije sodelovanja.

Druge oblike sodelovanja

Predstavnik Zavoda je aktivno sodeloval kot predstavnik Ministrstva za delo, dru§ino in socialne zadeve v Direktoratu za socialne in ekonomske zadeve pri Svetu Evrope.

V okviru Generalnega sekretariata pri Svetu Evrope, ki nudi vso administrativno in strokovno podporo telesom Sveta Evrope, deluje direktorat za socialne in ekonomske zadeve, znotraj tega pa oddelek za socialno varnost in zaposlovanje. V okviru tega pa obstajajo medvladni komiteji ekspertov, ki pripravljajo podlage in predloge za odloŸanje v skupçŸini in komiteju ministrov.

Eden takih komitejev je tudi Vodilni komite za zaposlovanje in delo (CDEM), katerega Ÿlan je tudi Slovenija.

Za predstavnico Slovenije v posebno delovno telo Observatorij trga delovne sile v de§elah, Ÿlanicah Delovne skupnosti Alpe-Jadran, ki ga je ustanovila VII. Komisija DS Alpe-Jadran, je leta 1993 takratno Ministrstvo za delo imenovalo delavko Zavoda (Sonjo Pirher). V letu 1994 so bili v okviru Observatorija pripravljeni primerjalni podatki o trgu delovne sile v de§elah Ÿlanicah Alpe-Jadran in na njihovi podlagi posebno poroŸilo, predstavljeno na simpoziju o ekonomskih in drugih vidikih sodelovanja v prostoru Alpe-Jadran, meseca junija v Budimpeçti. V drugi polovici leta so v okviru Observatorija stekle priprave za izdelavo posebne publikacije, ki bi na pregleden in poenoten naŸin predstavila zakonske in druge podlage urejanja zaposlovanja in socialnega zavarovanja v posameznih Ÿlanicah DS Alpe-Jadran. Prav tako je bila oblikovana iniciativa o organizaciji poletne çole Alpe-Jadran, ki bi potekala v obliki teŸajev pri Mednarodnem izobra§evalnem centru ILO v letih 1995, 1996 in 1997. Namenjena bi bila usposabljanju strokovnjakov s podroŸja analiziranja in reguliranja trga delovne sile iz Slovenije, Hrvaçke in Mad§arske. Italijanske de§ele, vkljuŸene v DS Alpe-Jadran so pobudo sprejele in zagotovile denar za poletno çolo v letu 1995. Z namenom, da se v realizacijo pobude v letu 1996 in 1997 vkljuŸi tudi slovenska vlada, je bil organiziran obisk predsednika Observatorija na Ministrstvu za delo, dru§ino in socialne zadeve, jeseni 1994.

Poleg omenjenih oblik sodelovanja se je v letu 1994 doloŸeno çtevilo delavcev Zavoda udele§ilo nekaterih relevantnih seminarjev in konferenc v tujini.

Zavod si prizadeva posodobiti in zviçati kvaliteto ter uŸinkovitost svoje dejavnosti. Pri tem so pomembne izkuçnje dr§av, ki so se v podobni situaciji kot sedaj Slovenija znaçle §e pred desetimi ali dvajsetimi leti.

Z raznimi oblikami povezovanja in sodelovanja se Slovenija tudi vedno bolj vkljuŸuje v obstojeŸo mre§o slu§b za zaposlovanje v Evropi.

Z institucijami v Sloveniji

Med pomembnejçimi partnerji RZZ je tudi Institut Jo§ef Stefan. Sodelovanje poteka prek nekaj projektov, med drugim tudi prek inovacijskega projekta "Integrirani informacijski sistem za izboljçevanje zaposlovanja v Sloveniji", ki zajema tudi sodelovanje pri uvajanju RZZ na Internetu. Informacije: nosilec projekta, doc. dr. Matja§ Gams. Projekt sofinancira Ministrstvo za znanost in tehnologijo.


/ RZZ domaŸa stran / Dejavnost ZRSZ /