* RZZ domača stran * Zoisovi štipendisti - menu *

Uvodna pojasnila

Pred desetimi leti smo v Republiškem zavodu za zaposlovanje znova začeli štipendirati izrazito nadarjene učence in študente. Po nekaj letih smo te štipendije poimenovali Zoisove štipendije in dobitnike Zoisovi štipendisti. S temi štipendijami skušamo pomagati najsposobnejšim med mladimi, da bi se izoblikovali v najboljše strokovnjake in ustvarjalce in tako pripomogli k uspešenemu razvoju slovenskih podjetij in ustanov in s tem slovenske družbe.

Lani, ko je prva generacija Zoisovih štipendistov končevala visokošolsko izobraževanje in smo imeli pred seboj njihove dotedanje uspehe, so nas prepričali, da se prvi del našega namena lepo uresničuje. Z vašo pomočjo smo želeli izpolniti še drugi del; omogočiti Zoisovim štipendistom diplomantom delo v takem okolju, da bodo v njem lahko uresničili svoja poklicna pričakovanja, znanje in zmožnosti in kar največ pripomogli k razvoju delovne organizacije. Pripravili smo zbornik njihovih izobraževalnih in drugih uspehov in vam ga ponudili. Letos vam v podobnem zborniku predstavljamo drugo generacijo.

Kako je zbornik nastajal?

Marca in aprila 1996 smo vsem Zoisovim štipendistom, ki končujejo visokošolsko izobraževanje, poslali pismo, in v njem med drugim zapisali:

"Želimo, da bi pridobljeno znanje in izkušnje ustvarjalno uporabljali in spopolnjevali pri delu. Zavedamo se, da to ni odvisno samo od vas, temveč tudi od delodajalca. Zato smo se odločili, da vas predstavimo tistim, ki potrebujejo nadarjene strokovnjake in jim lahko ponudijo ustrezno delovno okolje. Tudi letos (lani smo to storili prvič in predstavili skoraj 500 diplomantov) bomo izdali zbornik, v katerem bomo objavili naš namen in vaše predstavitve. Knjigo bomo razdelili omenjenim delodajalcem.

Prosimo vas, da opišete svojo izobraževalno pot in dosežke na njej, obšolsko delovanje in uspehe, strokovna pričakovanja in želje v zvezi s poklicno kariero. Skratka vse, kar menite, da bi moral delodajalec vedeti o vas, da bi se lahko odločil, ali ustrezate delu, ki vam ga lahko ponudi, in vam lahko zagotovi takšne delovne razmere, kakršne pričakujete. Če želite, se lahko predstavite tudi s fotografijo (portretom) ali fotografijo kakega vašega izdelka.

Predstavili vas bomo tudi po internetu, zato vas prosimo, da izpolnite priloženi obrazec Osnovni podatki o Zoisovem štipendistu. Podatkov, ki so na tem obrazcu, v besedilu ni treba ponavljati.

Prosimo vas, da nam besedilo (in fotografijo) pošljete v priloženi kuverti do 25. maja."

Razposlali smo več kot 700 pisem. Prejeli smo blizu 500 odgovorov, in 454 Zoisovih štipendistov je želelo, da bi njihov prispevek objavili v letošnjem zborniku. Res je, da vseh odgovorov nismo prejeli do predvidenega datuma, a ker želimo, da bi bil zbornik čim bolj bogat, smo vanj uvrstili vsa besedila, ki smo jih prejeli vsaj do konca avgusta. Besedila smo jezikovno pregledali, in če je bilo potrebno, tudi nekoliko skrajšali. Iz njih smo črtali vse, kar so napisali o Zoisovi štipendiji, in njihova mnenja o zamisli, da jih predstavimo v zborniku. To smo storili predvsem zaradi tega, ker so si ta mnenja zelo podobna: izražajo navdušenje nad zamislijo in velika pričakovanja, da jim bo predstavitev v zborniku pomagala najti ustrezno zaposlitev.

Kako je zbornik urejen?

V zborniku smo diplomante razvrstili po študijskih področjih na podlagi mednarodne standardne klasifikacije izobraževanja - ISCED. Pri tem smo imeli nemalo težav, saj se je tudi pri razvrščanju pokazalo, da imamo opraviti z nadarjenimi, ustvarjalnimi posamezniki, kakršne je težko porazdeliti "po predalih". Prenekateri so namreč svoj študij kombinirali, nabirali znanje z različnih področij. Na to uporabnike zbornika posebej opozarjamo, saj se zanje najprimernejši diplomant morda skriva na študijskem področju, kjer ga ne bi pričakovali (nekaj najpogostejših kombinacij: tehnika - menedžment, tehnika - računalništvo, humanistične vede - komunikacije, izobraževanje - uporabne umetnosti, izobraževanje - humanistične vede). Tedaj smo, če smo le mogli ugotoviti, besedilo uvrstili v študijsko področje na podlagi diplomantovih poklicnih pričakovanj. Zaradi tega pojava smo se odločili tudi za združitev področij vzgoje in izobraževanja in humanističnih ved, saj se večina jezikoslovcev odloča za delo na obeh področjih.

Znotraj študijskih področij smo diplomante razvrstili po območnih enotah Republiškega zavoda za zaposlovanje. Za takšno razvrstitev smo se odločili zato, da bi lahko delodajalci navezovali stike z njimi tudi s posredovanjem poklicnih svetovalcev Republiškega zavoda za zaposlovanje. Sicer pa smo za navezovanje stikov vselej navedli popolen naslov diplomantovega stalnega bivališča in telefonsko številko, če nam jo je diplomant poslal. Naslovov začasnih bivališč nismo objavili, saj bo prav ta podatek z dokončanjem študija pri večini postal neuporaben.

Po objavi lanskega zbornika smo prejeli kar nekaj pobud, ki naj bi pripomogle k njegovi boljši uporabnosti. Na osnovi teh pobud smo pripravili več iskal, ki jih najdete na koncu zbornika in kratko predstavitev diplomantovih študijskih značilnosti ter zaposlitvenih želja, ki smo jo uvrstili pred diplomantovo besedilo. To predstavitev smo pripravili iz podatkov, ki so jih zapisali v obrazec Osnovni podatki o Zoisovih štipendistih in ni lektorirana.

Kako bo zbornik dosegel svoj namen?

Natisnili smo ga v 4000 izvodih ter jih izročili vodstvom podjetij in ustanov, za katere domnevamo, da iščejo in zaposlujejo ustvarjalne strokovnjake in jim omogočajo strokoven razvoj. Prepričani smo, da je takšnih podjetij in ustanov še več, zato upamo, da jih boste tisti, ki smo vam zbornik izročili, z njim seznanili ob svojih poslovnih stikih.

Poleg tega je celotno besedilo tudi na internetu (http://www-ai.ijs.muzej.si/RZZ_doc/index.html) - kar pa ste najbrž že ugotovili!

Nekateri v zborniku predstavljeni diplomanti so že diplomirali in iščejo zaposlitev, drugi pa se na diplomo pripravljajo. Za vas so že zdaj zanimivi oboji. Mnogi med tistimi, ki se na diplomo pripravljajo, želijo za diplomsko delo rešiti stvaren (ne izmišljen) problem. Zato iščejo delodajalca, ki bi jim to omogočil in bi bil, če bodo uspešni, z njimi pripravljen še naprej sodelovati. Vsi pa bi se vam radi tudi osebno predstavili. Povabite jih na razgovor, če so s pisno predstavitvijo vsaj nekoliko zbudili vaše zanimanje.

Zelo bomo veseli, če nas boste obvestili o vaših izkušnjah z zbornikom, tako v knjižni kot elektronski obliki.

Svoje pripombe lahko pošljete po elektronski pošti: Andreju Žižmondu ali pa s polžjo pošto na naslov:

     Janez Zalaznik
     Republiški zavod za zaposlovanje
     Glinška ulica 12
     p.p. 2962

     1001 Ljubljana


* RZZ domača stran * Zoisovi štipendisti - menu *
Copyright Republiški zavod za zaposlovanje, 1996
URL http://www-ai.ijs.muzej.si/RZZ_doc/zois/z96uvody.htm