* RZZ doma~a stran * Zoisovi {tipendisti - menu *

Nadja Svetlin

4270 JESENICE, Cesta 1. maja 20
Telefon: (064) 81 069

Visoka {ola za socialno delo v Ljubljani, socialno delo-du{evno zdravje

[tudij bom predvidoma kon~ala oktobra 1997. Delati si `elim predvsem na centru za socialno delo - tematika dru`ine ali pa v domu upokojencev.
Osnovno {olo sem kon~ala na Jesenicah. Med {olanjem sem sodelovala na razli~nih tekmovanjih: iz matematike, Vesele {ole, in kar je najpomembnej{e aktivno sem igrala {ah ({olska tekmovanja in v {ahovskem klubu). Dosegala sem dobre uspehe: na gorenjskem prvenstvu sem bila dvakrat prva, in to mi je omogo~ilo udele`bo na tekmovanjih za republi{ka prvenstva, tako posamezno kot tudi skupinsko.

Srednjo dru`boslovno {olo sem obiskovala na Jesenicah. V tem ~asu sem se ukvarjala z in{trukcijami, predvsem iz matematike. @e v tem obdobju sem se zanimala za socialno problematiko, vendar mi srednja {ola ni mogla dati znanja s tega podro~ja. Zato sem se odlo~ila, da se bom vpisala na {olo, kjer bodo zadostili mojim potrebam po raz{irjenem znanju iz psihologije in socialne problematike. Sprejemne izpite sem delala na filozofski fakulteti - smer psihologija, in na visoki {oli za socialno delo. Na obeh {olah sem jih uspe{no opravila, odlo~ila pa sem se za {tudij na Visoki {oli za socialno delo v Ljubljani, saj je le-ta ustrezala mojim pri~akovanjem.

@e v prvem letniku sem za~ela sodelovati v razli~nih prostovoljnih dejavnostih. Ukvarjala sem se z `ensko problematiko (nasilje nad `enskami, feminizem) in delala tudi z mladostniki. @e tedaj sem se na podlagi dela z mladostniki za~ela zanimati za dru`insko problematiko. Odkrivala sem razli~ne prijeme in teorije.

Poleg tega, da sem se uspe{no ukvarjala z nekaj varovanci, sem obiskovala razne seminarje npr.: trening asertivnosti (kako uporabniku dvigniti samozavest, odkriti njegovo lastno identiteto), razne delavnice (o alternativnih vidikih du{evnega zdravja) ipd. Spoznala sem kako delujejo skupine za samopomo~ in tudi razli~ne organizacije za du{evno zdravje. V tretjem letniku sem opravljala prostovoljno delo na [entu (alternativna organizacija za zdravljenje psihi~nih motenj) in spoznala predvsem alternativni vidik pomo~i uporabnikom s psihi~nimi te`avami. Odkrila sem, da je pri tem delu {e precej pomankljivosti (predvsem premalo denarja). Drugi na~in sem spoznala na Centru za mentalno zdravje, tam sem se nau~ila predvsem skupinskega dela z vidika tradicionalne psihiatrije. S tretjim na~inom ali sistemskim prijemom sem se seznanila v skupini za samopomo~ pod taktirko dr. Mirana Mo`ine ter na predavanjih dr. Bernarda Stritiha in dr. Gabi ^a~inovi~ Vogrin~i~. Tako se je moje zanimanje za sistemski vidik {e pove~alo. Zato sku{am v skupini za samopomo~, ki jo vodim na Altri (odbor za novosti v du{evnem zdravju), vpeljati tudi nekaj vidikov sistemske teorije. Skupino vodim `e kar nekaj ~asa, pri tem opa`am, da se je moje zanimanje za skupinsko delo {e pove~alo. Zanima me predvsem skupinska dinamika, zato bi rada zdru`ila to znanje z znanjem o dru`ini tako, da bi pomagala dru`inam pri premagovanju te`av.

Smisel socialnega dela pa ni samo ukvarjanje z ljudmi s psihi~nimi motnjami, temve~ tudi s tistimi, ki so jih dogodki v `ivljenju, telesne napake, neustrezne dru`inske razmere, razli~ne oblike diskriminacij in navsezadnje ekskomunikacij privedle na obrobje dru`benega dogajanja. Moja usmeritev in delovanje temeljita na tem, da jih po principu spiralne poti z logoterapevtskim prijemom usmerim tako, da najdejo smisel in polnost `ivljenja, pa tudi pot v `ivljenje, primerno dru`benim normam.
* RZZ doma~a stran * Zoisovi {tipendisti - menu *
Copyright Republi{ki zavod za zaposlovanje, 21. novembra 1996
URL http://www-ai.ijs.muzej.si/RZZ_doc/zois/z96231y.htm