* RZZ domača stran * Zoisovi štipendisti - menu *

Martina Tomšič

6000 KOPER - CAPODISTRIA, Dolinska cesta 44b
Telefon: (066) 38 253

Fakulteta za arhitekturo v Ljubljani, arhitektura

Delati si želim predvsem na področju arhitekture (modno oblikovanje).
Sem vesele in odkritosrčne narave. Mislim, da sem tudi kar precej pogumna. Vse neznano me je od nekdaj zanimalo in prebujalo v meni močno voljo za raziskovanje. Uživam v skupinskem delu, še bolj v delovni in raziskovalni dvojici.

Ob redni študijski dejavnosti sem obiskovala tečaje risanja, ukvarjala sem se tudi s plesom, z glasbo in predvsem s tujimi jeziki. Znanje angleščine sem dvakrat spopolnjevala na tečajih v Londonu, kjer sem delala tudi kot au-pair. Poleg angleščine obvladam aktivno še italijanski jezik, ki sem ga imela kot del obveznega učnega programa v osnovni in srednji šoli. Ker so mi jeziki v veselje in zabavo, sem se v gimnaziji v okviru fakultativnega programa tri leta učila nemščine, zdaj pa že drugo leto obiskujem tečaj francoščine.

Ob vpisu na fakulteto sem premišljevala o jezikovni smeri, a sem sledila intuiciji, in se vpisala na arhitekturo. Po štirih letih uspešnega študija spoznavam, da sem se odločila prav. Sicer pa znanje jezikov še zmeraj poglabljam in razširjam na tečajih in potovanjih, ki jim namenjam večino prostega časa. Prepotovala sem že skoraj vse evropske dežele, zdaj pa se odpravljam na Vzhod. Po končanem študiju bi rada nadaljevala šolanje v tujini, torej mi bo znanje jezikov prišlo zelo prav.

Sprejmne izpite na fakulteti za arhitekturo (1991) sem naredila v prvem poskusu in se uvrstila med deset najuspešnejših kandidatov. Moje povprečje v štirih letih študija je 9,1.

Zdaj sem absolventka, vendar je naloga, ki smo se je lotili v okviru seminarja prof. Janeza Koželja preobširna, da bi jo lahko končali ob koncu študijskega leta. Gre za mednarodni projekt: Coast wise Europe, ki ga razpisuje Rotterdam Academy of Architecture v sodelovanju s Technical University of Istanbul in Technical University of Hamburg. Cilj je temeljito preučiti stanje in smeri razvoja evropske obale, posebno glede na turizem. Pri projektu sodeluje dvajset dežel. Ob koncu bo izdelan atlas z razčlembami del sodelujočih dežel. Dopolnjen bo s predlogi za razvoj in renaturalizacijo obravnavanih obalnih pasov.

V četrtem letniku sva se s kolegico Polono Filipič v okviru seminarja prof. Janeza Koželja udeležili anonimnega natečaja, ki ga je razpisala Vlada Republike Slovenije za spominsko kapelo in krajinsko ureditev v Kočevskem Rogu. Dobili sva drugo nagrado (prva ni bila podeljena). Projekt je bil odkupljen in bo tudi uresničen.

Med študijem sem spoznala tudi delo z računalnikom (ACAD, Windows in POS). Rada sprejemam nove izzive. Privlači me dinamično, raziskovalno in ustvarjalno delo.
* RZZ domača stran * Zoisovi štipendisti - menu *
Copyright Republiški zavod za zaposlovanje, 21. novembra 1996
URL http://www-ai.ijs.muzej.si/RZZ_doc/zois/z96199y.htm