* RZZ doma~a stran * Zoisovi {tipendisti - menu *

[pela Pogorelec

1234 MENGE[, Vegova 10

Filozofska fakulteta v Ljubljani, A - etnologija s kulturno antropologijo, B - italijanski jezik

Delati si `elim predvsem v turizmu, pou~evanju.


Sem {tudentka ~etrtega letnika na Filozofski fakulteti A-etnologija in kulturna antropologija, B-italijanski jezik. Moja pot izobra`evanja me je po osmih z odliko kon~anih letih na Osnovni {oli Majde Vrhovnik v Ljubljani vodila na Gimnazijo Poljane. V tistih {tirih letih sem uspe{no dokon~ala ni`jo glasbeno {olo in se za~ela aktivneje ukvarjati z jazzbaletom. Maturo sem opravila z odliko. Zaradi zanimanja za ljudi in njihov na~in `ivljenja povsod po svetu sem se odlo~ila, da si kot primarni {tudij izberem etnologijo in kulturno antropologijo, poleg tega pa sem si za`elela iz~rpnej{e vedenje o italijanskem jeziku, njegovi de`eli in ljudeh. Italijan{~ino, sem se kot drugi tuji jezik u~ila `e v srednji {oli.

Med semestralnimi po~itnicami sem svoje znanje italijan{~ine spopolnjevala na Univerzi za tujce v Perugi, nem{~ino pa na specializiranih te~ajih v Grazu. Z in{trukcijami in prevodi kraj{ih dopisov ter oblikovanjem izvle~kov raznovrstne italijanske in angle{ke literature, predvsem za potrebe turisti~nih agencij, si {irim in utrjujem znanje.

V sklopu {tudija etnologije se udele`ujem raziskovalnih taborov - npr. Istra 1995 in sodelujem pri postavljanju razstav npr. razstava doma~e in umetne obrti. Sodelovala sem tudi pri nastanku druge knji`ice @elodec Ljubljane, ki je projekt nekaterih ljubljanskih osnovnih {ol pod strokovnim vodstvom prof. dr. Janeza Bogataja in nas {tudentov, ki smo osnovno{olce usmerjali pri njihovem raziskovalnem delu. V okviru rednih terenskih vaj pod vodstvom dr. J. Bogataja in asistenta V. Hazlerja spoznavam kulturno dedi{~ino Slovenije.Prav etnolo{ki vidik pa je tisti, ki ga zelo primanjkuje pri na~rtovanju strategije razvoja turizma v Sloveniji.

V zadnjem letu sem svoje znanje posku{ala prena{ati tudi kot turisti~na vodnica.

Svojo prihodnost vidim v sektorju turizma, ki ima v Sloveniji pod strokovnim vodstvom {e velike razvojne mo`nosti. Pri tem gre le za pravilno za~rtano strategijo v o`jem pomenu, temve~ tudi {ir{e - kako predstaviti kako na{o zanimivost navzven, gre torej tudi za pravilno izbrano smer propagande. Menim, da se {tudij etnologije izvrstno vklaplja v moje zanimanje. Vsekakor mi bo znanje jezikov - italijan{~ine, angle{~ine in nem{~ine omogo~ilo la`je uresni~evanje postavljenih ciljev.

Rada tudi pou~ujem. Nekaj izku{enj sem si nabrala z dijaki, zanimalo bi me tudi pou~evanje tujih jezikov osnovno{olskih ali pred{olskih otrok, pa tudi odraslih. ^e bo etnologija z domoznanstvom, ali kako druga~e, vpeljana v {ole, bi z veseljem opravljala tudi to delo.

Ker je etnologija veda tako na{e preteklosti kot sedanjosti, se moramo etnologi nenehno spopolnjevati. ^e mi le ~as dovoljuje, se udele`im kak{nega projekta in s tem poglobim svoje znanje. Tak{na miselnost me v prihodnosti prav gotovo ne bo zapustila, zato sem vedno pripravljena na nove izzive in nova spoznanja.
* RZZ doma~a stran * Zoisovi {tipendisti - menu *
Copyright Republi{ki zavod za zaposlovanje, 21. novembra 1996
URL http://www-ai.ijs.muzej.si/RZZ_doc/zois/z96158y.htm