* RZZ doma~a stran * Zoisovi {tipendisti - menu *

Damjana @bontar

1000 LJUBLJANA, Dolenjska cesta 79

Filozofska fakulteta v Ljubljani, A - etnologija, B - umetnostna zgodovina


Leta 1977 so me vpisali v Osnovno {olo Hinka Smrekarja v ob~ini Ljubljana [i{ka, kon~ala sem jo z odliko. Po uspe{no opravljenih sprejemnih izpitih sem se vpisala v prvi letnik Srednje naravoslovne {ole, zdaj{nje Gimnazije Be`igrad, v Ljubljani. Kon~ala sem jo z dobrim uspehom.

Naveli~ana naravoslovja in `eljna humanistike sem oktobra leta 1989 na Filozofski fakulteti v Ljubljani vpisala etnologijo kot smer A in umetnostno zgodovino kot smer B. V vseh teh letih sem se strokovno izobra`evala in spopolnjevala tako na etnolo{kem kot tudi na umetnostnozgodovinskem podro~ju. Ves ~as pa sem vendarle dajala prednost smeri A, torej etnologiji. Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, kot se imenuje danes, omogo~a {tudentom delo na terenu v taborih, delavnicah, postavitev manj{ih razstav, posvetov, razprav, ekskurzij in drugih ob{tudijskih dejavnosti. Prvega tabora sem se udele`ila konec drugega letnika v [entrupertu leta 1992. Sledili so mu tabori in delavnice v Sloveniji: [entrupert 1993, Rogatec 1994, Ru{e 1994, Zgornje Gorje 1994; in na avstrijskem Koro{kem: Radi{e 1994, Pliberk 1995 in [kocjan 1996. Tako sem pridobila precej izku{enj in spretnosti z raziskovalnim terenskim delom, delom z ljudmi, ki je te`avno, zelo dinami~no in etnologu neogibno potrebno. Skratka, poleg obveznih potovanj po Sloveniji in Evropi ter slu`enja denarja so tudi tabori in delavnice postali del mojega vsakoletnega po~itnikovanja. Od drugega letnika redno sodelujem z Osnovno {olo Pre`ihovega Voranca v Ljubljani in Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Center. Kot mentorica zgodovinskega kro`ka vodim skupino osnovno{olcev pri odkrivanju kulture in na~ina `ivljenja v Ljubljani. Sodelovala sem pri postavitvah razstav Doma~e in umetne obrti v Ljubljani in Slovenj Gradcu ter manj{ih postavitvah na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo, pa tudi na muzejskih sejmih v Cankarjevem domu. Navezala sem stike mednarodnimi strokovnjaki za etnologijo in bila povabljena na IV. mednarodno etnolo{ko konferenco v Budimpe{ti (leta 1994), naslednje leto pa {e na V. v Bukare{ti, a se je `al nisem mogla udele`iti.

To zimo naj bi {tudij kon~ala. Konec se je precej odmikal. Kot tehten razlog bi `elela navesti zahtevnost A-diplomske naloge, saj ve~idel raziskave poteka v tujini, na narodnostno me{anem obmo~ju, v fari Radi{e na avstrijskem Koro{kem pod okriljem Slovenskega narodnopisnega in{tituta Urbana Jarnika. Delo med slovensko manj{ino bom nadaljevala tudi po diplomi. S kolegico Sandro Habjani~ sva namre~ za~eli pisati etnolo{ko monografijo fare Radi{e, ki bo med drugim zajela tudi najini diplomski nalogi.

[tudijske in druge "etnolo{ke" dejavnosti so mi dopu{~ale {e del prostega ~asa, ki sem ga bolj ali manj koristno izrabila za u~enje tujih jezikov (nem{~ina, polj{~ina), branje in slu`enje denarja (delo hostese, in{trukcije matematike in kemije, demonstratorstvo v knji`nici, mentorstvo idr.).

Skratka, za svoj jutri si `elim dinami~ne in ustvarjalne zaposlitve, ki pa bi mi vendarle pu{~ala ~as za uresni~evanje `elja in potreb po raziskovanju.
* RZZ doma~a stran * Zoisovi {tipendisti - menu *
Copyright Republi{ki zavod za zaposlovanje, 21. novembra 1996
URL http://www-ai.ijs.muzej.si/RZZ_doc/zois/z96146y.htm