/ ZRSZ domača stran / Dejavnost ZRSZ / Vsebina MI 7-8/1995 /


Mesečne informacije 7-8/1995 - V tisku je Zbornik Zoisovih štipendistov - diplomantov visokih šol

Janez Zalaznik

Pomladi smo preko sedemsto Zoisovih štipendistov, ki končujejo izobraževanje, povabili, da se predstavijo. Povabilo, da se predstavijo morebitnim delodajalcem, je sprejelo presenetljivo veliko povabljenih (čez petsto). Večina med njimi je preprosto napisala bolj ali manj obsežno predstavitev, precej pa jih je zapisalo tudi svoja mnenja ob tej zamisli. V tem prispevku v obliki citatov objavljamo vso vsebino teh mnenj, ne pa vseh, ker bi se nekatera le z majhnimi stilnimi spremembami prevečkrat ponovila.

V Mesečnih informacijah jih objavljamo zato, da bi vsi naši sodelavci, tako v Zavodu kot zunaj njega, ob prebiranju začutili odgovornost, ki jo imamo do Zoisovih štipendistov zdaj, ko končujejo izobraževanje; da se bomo vsi, ko bo Zbornik izšel, potrudili, da bo prišel v roke pravim delodajalcem in da bodo ti navezali stike s čim več predstavljenimi štipendisti in jih tudi čim več čim prej zaposlili. Predno zapišemo njihove misli pa še to: predstavitve lahko vsi, ki se zanimajo za nadarjene diplomante, preberejo tudi na Internetu, tako kot je predlagal eden izmed njih.

Kako sprejemajo zamisel o zborniku in kaj pričakujejo pa si preberite v izboru njihovih misli:

Vaše prijazno vabilo za predstavitev mojega dosedanjega dela in aktivnosti kot Zoisove štipendistke me je prijetno presenetilo in nadvse razveselilo. Seveda se s približevanjem konca študija vedno pogosteje pojavljajo tudi razmišljanja o bodočem delu in možnostih zaposlitve. Zato je zamisel o izdaji zbornika, v katerem se lahko predstavimo morebitnim bodočim delodajalcem več kot dobrodošla zame osebno, verjamem pa, da je podobnega mnenja večina mojih vrstnikov in soštipendistov.

Vesna Ribarič, Medicinska fakulteta


Zelo pozdravljam Vašo akcijo, ker je na prvi pogled resnično primerno sredstvo za finale Vaše dolgoletne pomoči vsem tistim dijakom in študentom, ki se bodo v kratkem znašli pred problemom zaposlitve.

Andrej Močnik, Medicinska fakulteta


Prošnja za sodelovanje pri nastajanju zbornika kadrovskih potencialov me je navdušila, kajti čas v katerem živimo kaže na veliko potrebo sodelovanja med študentom, univerzo in podjetji. Do sedaj se je vse začenjalo v glavah idealistov, ki so ali pa še čutijo potrebo, da pride do zbližanja vseh treh kamenčkov v mozaiku, čeprav se jim še ni posrečilo, da bi vse te tri kamenčke posadili v beton, v katerem bi ostali za zmeraj skupaj. S tem zbornikom bo pa poplačan trud vseh tistih, ki so se trudili pri nastanku tega zbornika, kajti uspelo jim je povezati dobro idejo in interes vseh treh strani ter na koncu to vse skupaj udejaniti - kar je najpomembnejše. Med temi kamenčki obstaja sila, ki bo v prihodnosti vedno večja in večja, tako da je ta zbornik gotovo zadetek v polno. Kot na dlani pa je tudi, da se mora v bodoče sodelovanje med študentom in podjetjem začeti še prej in sicer pri iskanju teme za diplomsko nalogo. Ogromno je namreč študentov, ki si želi aplikativne diplomske naloge, vendar ne vedo kje bi dobili teme in možnosti za njeno izvedbo. Boljše možnosti kot je ta, si pa res ne moremo niti želeti. Preprosto ne obstaja!

Marko Novak, Fakulteta za strojništvo


Vaša zamisel, da "Zoisovcem" ne date le štipendije, ampak tudi besedo, ki jim bo pomagala utreti si pot do "prave službe", je zares (po)hvale vredna ideja. Za večino delodajalskih potreb po stroki, iz katere sem sam, sicer izve in nas o njih obvesti naša mentorica. Ker pa mi dajete možnost, da dobim besedo, je ne bom izpustil.

Samo Koprivec, Fakulteta za družbene vede


Vaše povabilo me je prav prijetno presenetilo. Izdaja zbornika je prepotrebna zaradi tega, ker je po končanem šolanju vedno prihajalo do neke praznine med nami Zoisovimi štipendisti in tistimi, za katere smo mladi izšolani strokovnjaki zanimivi... Navsezadnje lahko ta knjiga pomeni tudi neke vrste borzo mladih strokovnjakov, neposredno konkurenco, v kateri bodo izbrani najustreznejši.

Tadej Ružič, Pravna fakulteta


Vašo zamisel pozdravljam, saj je tudi v mojem interesu, da po končanem študiju dobim delovno mesto, na katerem bi s študijem pridobljeno znanje lahko s pridom uporabila in ga dalje razvijala.

Sabina Vadnjal, Medicinska fakulteta


Pozdravljam vašo zamisel o predstavitvi Zoisovih štipendistov raznim slovenskim podjetjem. Dejstvo je, da je v današnjih časih marsikateremu še tako uspešnemu podjetju težko zagotoviti delo celo lastnim delavcem in so zato še toliko bolj skeptični in previdni pri zaposlovanju novih kadrov. Seveda se tako tveganje kot odgovornost z višjo izobrazbo povečujeta in je kadrovski službi v nekem podjetju lahko v veliko pomoč to, da za izobrazbo in rezultati stoji Republiški zavod za zaposlovanje, katerega zaupanje si je le-ta pridobil in ga tudi negoval.

Matej Papotnik, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo


Rada bi vam sporočila, da zelo pozdravljam predstavitev Zoisovih štipendistov potencialnim delodajalcem. Še več, rada bi povedala, da sem prav pogrešala večje sodelovanje z Zavodom za zaposlovanje (v obojestransko korist).

Violeta Irgl, Visoka šola za socialno delo


Osebno sem v začetku sicer nekoliko podvomil v smiselnost lastnega predstavljanja, saj je medicina področje, ki se saj v okolju zdravnikovega dela ne podreja toliko zakonitostim trga, konkurence, promocije, ponudbe in povpraševanja, kot se to dogaja v drugih strokovnih in znanstvenih področjih. A vpogled na področju slovenskega zdravstva vendarle kaže, da se tudi to počasi, a vstrajno usmerja v vode prostega trga. To pa me prepričuje o nujnosti in z Vašo idejo tudi priložnosti za osebno sodelovanje in predstavitev. Upam, da bo zbornik našel pot tudi do delodajalcev s področja medicine oziroma zdravstva - da bo torej prava informacija prispela na pravo mesto.

Matija Gorjanc, Medicinska fakulteta


Povabilu za sodelovanje pri uresničitvi zamisli o predstavitvi Zoisovih štipendistov širši slovenski javnosti sem se odzval predvsem zato, ker želim v obdobju po končani fakulteti poglobiti svoje znanje in strokovno napredovati. Upam, da bo ta oblika predstavljanja omogočila meni in tudi drugim nadarjenim študentom izbiro ustreznega delovnega okolja ter zagotovila možnost teoretičnega in praktičnega izpopolnjevanja, delodajalcem pa lažjo odločitev pri zaposlovanju mladih strokovnjakov.

Gorazd Jernejšek, Medicinska fakulteta


Vsi skupaj lahko le upamo na čim uspešnejši razvoj dogodkov, da bodo doseženi cilji tega zbornika. Z uspešnim sodelovanjem med štipendisti in delodajalci bi lahko takšen način postal stalna praksa in verjetno bi se ga posluževalo vedno več delodajalcev. Pohvaliti moram Republiški zavod za zaposlovanje, ki s takšnim štipendiranjem vspodbuja študente k izrednim uspehom in kakovostnemu znanju. Tako imajo možnost tudi tisti, ki jim socialne razmere tega ne dopuščajo, čeprav to ni glavna funkcija Zoisove štipendije, je pa po mojem vedno bolj pomembna.

Katja Krajšek, Ekonomska fakulteta


Vedno me je malo motilo, da imam z vami pravzaprav zelo malo stika, moralne podpore. Mogoče je res, nikoli je tudi nisem iskal,vendar bi bilo mogoče za razmisliti glede vsakoletnega sestanka na začetku leta o planih, problemih,... Vem, da bi me takšno "obvezno" razmišljanje o vsem tem zaradi pogovora z vami vzpodbudilo k jasnejši in hitrejši poti, pa tudi dosežki bi bili verjetno večji. Izmenjava izkušenj, pričakovanj, informacij bi bila vsekakor koristna. V okviru tega bi lahko ustanovili tudi društvo bivših Zoisovih štipendistov. Bivši štipendisti se razpršijo po različnih podjetjih, panogah, delih sveta, srečujejo različne ljudi in pridobivajo različne informacije.Vse to je bodočim štipendistom lahko na voljo, če le vedo na koga naj se obrnejo. Zato predlagam, da izdate tudi nekakšen imenik vseh štipendistov in oblikujete podatkovno bazo, ki bi spremljala tudi nadaljnji razvoj štipendistov ter da te informacije posredujete zainteresiranim študentom in bivšim študentom. Za bodoče generacije bi skušali prepričati podjetja, da bi dajala Zoisovim štipendistom kakšne konkretne projekte. Funkcija štipendiranja izrazito nadarjenih naj bi bila tudi iskanje možnosti in priložnosti za konkretno uporabo teh potencialov že med časom študija.

Andrej Ribica, Ekonomska fakulteta


Ideja o takšnem načinu predstavljanja diplomirancev in bodočih diplomirancev se mi zdi zelo ustrezna. Tako lahko na osnovi bolj učinkovito izraženih želja, sposobnosti in izkušenj delodajalci lažje ocenijo kakšen kader želijo in kdo je tisti, ki jim najbolj ustreza.

Bojana Vinkovič, Ekonomska poslovna fakulteta


Pisati o sebi je zelo težko. Kaj napisati, da bi tvoj bodoči delodajalec dobil čimbolj bogato sliko o tvojih sposobnostih, jih znal končno tudi čimbolj koristno uporabiti in jih razvijati še naprej? S tem vprašanjem si tarem glavo in vem, da bi jutri napisala drugače kot danes in da zadovoljna ne bi bila nikoli, kajti vsega napisati se ne da ali pa ne znaš napisati na pravi način.

Romana Cigut, Ekonomska poslovna fakulteta


Vašo idejo o izdaji zbornika, v katerem boste predstavili nas - Zoisove štipendiste delodajalcem, toplo pozdravljam. Na ta način se bomo približali razmeram in odnosom drugod v razvitem svetu. Upam na čim večji uspeh.

Monika Šlebinger, Ekonomsko poslovna fakulteta


Ob koncu pa hočem - tudi če ne bo za v zbornik - izreči zahvalo vsem, ki ste napravili, da institucija Zoisovih štipendij živi in se razvija. Če samo sebe vzamem v precep, lahko rečem, da mi je ta štipendija nemalokrat in tudi v pomembnih odločitvah, s tem da mi je zagotavljala določeno materialno bazo, bila v veliko pomoč in možnost, da sem se mogel ukvarjati z višjimi sferami, kot je boj za spodobno preživetje.

Andrej Bartol, Biotehniška fakulteta in Filozofska fakulteta


Vaša ideja, da predstavite Zoisove štipendiste potencialnim delodajalcem, me je prijetno presenetila.Gotovo bo v pomoč pri iskanju zaposlitve tistim študentom, ki se nameravajo zaposliti v podjetjih. Menim pa, da smo študentje, ki se izobražujemo za pedagoške poklice v drugačnem položaju, saj v našem primeru ne moremo govoriti o poklicni karieri v istem pomenu kot na primer pri študentih ekonomije, prava ali pri študentih tehničnih ved.

Metka Stergar, Pedagoška fakulteta


Na vašo željo, da se Zoisovi štipendisti predstavimo, vam pošiljam svojo izobraževalno zgodbo. Mislim, da je takšen način obveščanja dober, kljub temu, da honorarno zaposlitev že imam, saj čim boljša vzajemna informiranost med delodajalci in bodočimi zaposlenimi pomeni prihranek časa in denarja obojih.

Mitja Kolšek, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko


Ob koncu bi se rad zahvalil tudi vam, spoštovani psihologi in ostali uslužbenci Republiškega zavoda za zaposlovanje, ki ste me vsa ta leta študija finančno podpirali in mi s tem izboljšali študijske razmere ter končno tudi zato, da ste se odločili svoje delo končati s tako racionalno potezo, da nas boste predstavili našim potencialnim delodajalcem. Prepričan sem, da se vam bo odzvalo veliko hvaležnih študentov vseh strok.

Sašo Poberžnik, Fakulteta za strojništvo


Povdaril bi, da se mi takšen način predstavitve zelo dopade. Sam sem naletel na probleme predvsem pri opisovanju svojih strokovnih pričakovanj. Nekako mi ni najbolj jasno, kaj naj bi pod to točko napisal. Za prihodnje bi bilo zelo koristno, če bi poslali kakšen primer (lahko izmišljen) takšne predstavitve. To bi nam vsem precej olajšalo delo.

Marko Pavlišič, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo


Zamisel o predstavitvi Zoisovih štipendistov slovenskim podjetjem se mi zdi dobra in koristna tako za študente kot za slovenska podjetja. Dobro bi bilo, če bi prišlo do stikov s podjetji že v času študija, saj bi na ta način lahko prispevali h kvaliteti študija in pravilni izbiri študijske smeri.

Boštjan Likar, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo


Vsekakor je ta ideja vredna pohvale in morda bi bilo poleg zbornika vredno vse te naše podatke ponuditi tudi na Internetu.

Slavko Korenč, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo


Ideja o predstavitvi Zoisovih štipendistov v posebnem zborniku kadrovskim delavcem slovenskih podjetij se mi zdi korak naprej v sodelovanju med slovenskimi podjetji in univerzama. Seveda je v meni še vedno nekaj skepse, vendar trdim, da je dobre ideje potrebno preizkusiti v praksi. Kako se bo stvar obnesla, pa se bo videlo, ko bodo kot odgovor na izdano brošuro prišli prvi odmevi kot posledica kontaktov med štipendisti in podjetniki.

Dominik Krampl, Fakulteta za strojništvo


Posebej težko je po tolikoletnem šolanju najti prvi stik z delodajalci. Mislim, da boste s tem zbornikom ravno ta prvi stik olajšali.

Polona Krivenko, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo


Štipenditorju veliko uspeha pri izdelavi zbornika, delodajalcem pa vso srečo pri izbiri strokovnjakov.

Tina Trampuš, Biotehniška fakulteta


Vesela sem vaše odločitve, da svoje štipendiste predstavite delodajalcem in se vam hkrati zahvaljujem za povabilo k sodelovanju. Nad idejo sem navdušena, saj mnogi mladi ljudje, ki prihajajo iz fakultete ne vedo, kam naj se obrnejo za službo, ki bo ustrezala njihovim željam in sposobnostim. Podobno pa se verjetno dogaja delodajalcem pri zaposlovanju mladih. S Zoisovo štipendijo ste mi pomagali in v veliki meri omogočili študij. Zanjo in za vašo pripravljenost da mi omogočite še ta, v mojem življenju zelo pomemben korak, se vam še enkrat najlepše zahvaljujem.

Špela Nardoni, Fakulteta za arhitekturo


Veseli me, da ste se odločili, da nam boste spet enkrat pomagali - to pot pri iskanju zaposlitve. V tem šolskem letu sem na fakulteti organiziral srečanje študentov računalništva z morebitnimi delodajalci na Konferenci o računalniškem inženirstvu. Ker odziv na našo pobudo ni bil pretiran, čeprav smo vabila poslali na 150 naslovov, upam, da bo vaše delo obrodilo več sadov.

Primož Krajnik, Fakulteta za elektrotehniko in računalništvo


Ker živimo v vse bolj zapletenih razmerah in v bistveno ostrejših zahtevnostih, je pomemben celosten pristop. Tudi sodoben kadrovski management se zaveda, da je potrebno na ključne kadre gledati čim bolj celostno in jih skrbno pritegniti in jih razvijati. Zato pozdravljam vaš poziv, saj osebno menim, da je potrebno ob osnovnih (ožjih) študijskih aktivnostih in rezultatih pokazati še vse ostalo, kar bogati življenje, ga osmišlja in dviga osebne sposobnosti. Pa tudi sicer je res, da je človek ustvarjalen na več področjih ali pa na nobenem.Tudi to pot izrabljam priložnost in se vam za Zoisovo štipendijo iskreno zahvaljujem. Bila mi je kot nadarjenemu eno redkih moralnih priznanj, vedno vzpodbuda in tudi v rahlo materialno oporo.

Igor Panič, Ekonomska fakulteta


Vašo pobudo za izdajo zbornika, v katerem naj bi se Zoisovi štipendisti predstavili delodajalcem, z veseljem pozdravljam. Na ta način bi lahko diplomanti, ki z navdušenjem in novimi idejami zro v svet, v katerem na prvi pogled ni razumevanja za njihovo izvirnost, brez posebnih težav in izgubljanja časa svoje sveže zamisli vnesli v industrijo in raziskovalno delo.

Rok Pestotnik, Fakulteta za matematiko in fiziko


Projekt, ki ga želite izpeljati, je po mojem prepričanju vreden velike pohvale že na začetku, ko še ne vemo kako se bo obnesel. Vreden je tako za podjetja, kot za nas študente in verjemite, da od njega precej pričakujemo. Verjamem, da se bomo vsi potrudili ne za posamične koristi, temveč za vzajemne, sinergične dobrobiti.

Adriana Rejc, Ekonomska fakulteta


/ ZRSZ domača stran / Dejavnost ZRSZ / Vsebina MI 7-8/1995 /