/ ZRSZ domača stran / Dejavnost ZRSZ / Vsebina MI 6/1995 /


Mesečne informacije 6/1995 - Programi za izrazito nadarjene - Zoisove štipendiste

Kmalu bo deset let, odkar smo leta 1986 poklicni svetovalci v zavodih za zaposlovanje znova začeli odkrivati izrazito nadarjene učence, da bi jim s štipendijami pomagali uresničevati njihove talente in nanje opozorili vse, ki jim pri tem še lahko pomagajo. Prvo veliko delo je bilo za nami, ko smo več kot tisoč mladim podelili prve Zoisove štipendije. Bili smo ponosni, da smo uresničili sanje, ki jih gojijo mnogi zanesenjaški strokovnjaki po svetu: v vsakem rodu načrtno odkrivati in podpirati izjemno nadarjene.

A ponos nekaterih je kaj kmalu načel dvom. Smo res storili dovolj? In ker si niso mogli pritrditi, so se začeli porajati dobri sklepi in odločitve.

Na Obali so v letu 1992 v celoti zaživeli Dnevi ustvarjalnih otrok in v Pomurju Tehniški tabor za tehnično nadarjene osmošolce. Uspeh obeh nas je prepričal, da je na Slovenskem še veliko zanesenjakov in žlahtne tradicije, ki bi jo lahko razvili v kakovostne programe za razvoj nadarjenih učencev, dijakov in študentov. Nismo se zmotili. Doslej smo v Republiškem zavodu za zaposlovanje razvili štirinajst različnih programov, ki se uresničujejo po Slovenije. Tokrat vam predstavljamo letošnje programe., ki smo jih ali pa jih še bomo izvdeli v letošnjih počitnicah.

Območna enota Celje: Gledališka delavnica - Celje 1995

Območna enota Celje - je v letu 1993 prvič pripravila in organizirala projekt Gledališka delavnica, ki je namenjena dijakom srednjih šol - Zoisovim štipendistom. Za to obliko dela smo se odločili zaradi znane celjske tradicije in ljubezni do te zvrsti kulture in velike potrebe mladih, bodočih izobražencev po takšnih oblikah aktivnosti, sprostitve in bogatenju duha. Poleg tega je Gledališka delavnica s svojimi specifičnimi vsebinami dopolnila ponudbo poletnih šol za Zoisove štipendiste.

Letos je zadnji teden meseca junija Gledališka delavnica že tretjič potekala.

Udeležilo se je 17 dijakov iz Celja, Nove Gorice, Novega mesta, Maribora, Velenja, Ljubljane, Ljutomera, Škofje Loke in Brežic.

Vodila sta jo priznana celjska umetnika - igralca ga. Milada Kalezič in g. Peter Boštjančič s sodelavci.Predstavila sta jim osnovne elemente Gledališke delavnice, kot so improvizacije, gib, govor, nemi prizori, kratki monologi in prizori na lastne dane tekste.

Delavnica ni namenjena zgolj tistrim, ki razmišljajo o igralski karieri. Delo v delavnici je namreč takšno, da izkušnje, pridobljene v njej pripomorejo k večji iznajdljivosti v vsakdanjem življenju ali, kot so zapisali nekateri učenci, "izkušnje niso samo igralske ali gledališke, temveč življenjske."

Vsako leto je organiziran tudi ogled starega mestnega jedra, letos pa so si na starem gradu ogledali tudi predstavo Veronika Deseniška, v kateri sta igrala tudi oba umetnika, ki sta vodila delavnico.

Na zaključek so povabljeni tudi starši in vsakoletne ocene njih in njihovih otrok izražajo veliko zadovoljstvo; predvsem dijaki pravijo, da so doživeli take vrednote, ki jih šola ne daje.

Območna enota Koper: DUO - 95 in Istra - 95

Koprska območna enota Republiškega zavoda za zaposlovanje je letos organizirala dva poletna tabora za nadarjene učence: DUO - 95 in ISTRA - 95.

Dneve ustvarjalnih otrok ali DUO 95 smo v sodelovanju z dolgoletnimi sodelavci, mentorji desetih naravoslovnih in umetnostnih delavnic Foruma Piranense letos izvedli petič. Delo je potekalo v Fiesi od 3. do 10. junija. 58 učencev osmih razredov osnovnih šol iz vse Slovenije in 11 mentorjev je "poskušalo brati iz nenapisanih knjig narave" in "sanje prelivati v resničnost in resničnost v sanje" pod letošnjim geslom MODRO SRCE - ZELENI UTRIP.

Vsebina naravoslovnih delavnic je povezana z morjem, življenjem v morju in ob njem; umetnostni del pa sestavljajo naslednje delavnice: literarna, novinarska, fotografska, slikarska, filmska in etno-muzikološka.

Tabor ISTRA - 95 je bil letos organiziran prvič in namenjen srednješolcem, Zoisovim štipendistom. Potekal je v slikoviti istrski vasici Lopar od 7. do 15. julija. V treh delavnicah, arhitekturni, botanični in etnološki je sodelovalo 22 srednješolcev iz vse Slovenije in 12 mentorjev.

Skupine so svoje delo zaključile s predstavitvijo na razstavi. Botanična skupina je obdelala nad 150 rastlinskih vrst in jih uvrstila v herbarij, etnološka skupina se je posvetila domači kulinariki in beležila utrinke vaškega življenja, arhitekturna skupina pa je na osnovi prostorskih kart, ogledov terena in pogovorov z domačini spremljala spremembe v uporabi prostora in izdelala tudi posamične predloge za izboljšanje stanja naselja in posamičnih objektov.

Po mnenju izvajalca (Vita, Center za pospeševanje kreativnosti in naravno življenje), je bil tabor v vasi zelo dobro sprejet. Sodelovanje vaščanov je preraslo v skupno pripravo predstavitve dela, kjer je etnološka skupina skupaj z gospodinjami pripravila pogostitev z domačimi jedmi.

Dokumentarno gradivo in evalvacija obeh taborov bo pripravljeno jeseni.

Območna enota Kranj: Rudarsko-arheološki tabor

Na Gorenjskem je bil tudi v letu 1995 organiziran rudarsko - geološki tabor, ki se ga je udeležilo 25 Zoisovih štipendistov iz vse Slovenije. Tabor je bil v Podljubelju v dneh od 26. junija do 2. julija. Poleg rudarstva in geologije so se udeleženci seznanili tudi z nekaterimi temami s področja arheologije in jamarstva. Praktično delo je potekalo v rovu v Šentanskem rudniku pri Sv. Ani nad Tržičem in na arheološkem najdišču. Jamarstvo so udeleženci spoznavali tudi s spustom v bivši rudnik cinkove in svinčene rude na Korošici, življenje v jamah in rovih pa z obiskom rudnika na Lajbu. Opravili so pohod na prelaz Ljubelj in ekskurzijo v Rudnik urana Žirovski vrh, med katero so si ogledali tudi geotop in značilnosti loškega krasa. Kljub natrpanemu programu se je našel čas za predavanja in razvedrilo. Ob zaključku so udeleženci poskrbeli za izdelavo dokumentacije, ureditev gradiva in razstave ter izdajo biltena.

Območna enota Ljubljana: Ideje brez meje "Kostel '95" in Carpe diem 2

Tabor je potekal junija v Kostelu pri Kočevju. Polovica udeležencev je bila mladih raziskovalcev osmošolcev, ostala polovica pa mladih likovnih talentov osmošolcev in srednješolcev.

Naravovarstveni del tabora je bil namenjen proučevanju posebnosti Kostela, spoznavanju elementov ekološke zaščite in varstva ter ohranjanja te pomembne naravne dediščine. Letos smo prvič povezovali proučevanje naravne dediščine tega območja z duhovno dediščino (etnološko in zgodovinsko). Tabor je bil interdisciplinaren, pri čemer so se udeleženci neposredno in posredno seznanili z vsakim področjem in se hkrati naučili povezovati različne disciplinarne pristope v celoto.

Otroci so se razporedili v naslednje skupine:

Drudi del tabora je bil namenjen otroški forma vivi Vzpodbujanje ustvarjalnosti pri nadarjenih osnovnošolcih in srednješolcih. Osnovni cilj je bil spoznavanje kiparstva in razvijanje likovnega izražanja. Udeleženci so se seznanili s prostorom in njegovimi značilnostmi.. Izbirali so individualne ali skupinske teme za kiparske rešitve. Rešitve so izdelki, ki so jih udeleženci postavili v izbrani prostor. Ti kiparski izdelki so tudi po zaključku ostali na grajskem pobočju.

Konec maja je v Ljubljani, v dvorani SMELTA, potekala predstavitev nadarjenih, mladih talentov, ki želijo s svojim znanjem, ambicijami in sposobnostmi vplivati na uveljavitev novih kvalitet na posameznih področjih pod imenom Carpe diem 2.

Letos so svoje zamisli predstavili Zoisovi štipendisti, ki študirajo na tehniških in ekonomskih fakultetah. Oblikovali so jih na podjetniški delavnici in z njimi pokazali, kako lahko naredimo Ljubljano bolj prijazno.Prikazani projekti so na zelo visoki strokovni ravni in zreli za patentno potrditev.

1. SEZAM - Sistem za avtomatsko odpiranje oken

2. FREDI - Turistični vodič Ljubljane za mlade

3. PARK KARD - Ureditev prometnega in parkirnega režima v Ljubljani

Za popestritev predstavitve je poskrbel Slovenki kvartet klarinetov, ki so ga ustanovili Zoisovi štipendisti - glasbeniki. Predstavili so nam svojo kompaktno ploščo, ki so jo izdali v samozaložbi.

Območna enota Maribor: Poletna šola za Zoisove štipendiste v Svečini

Zavod za zaposlovanje, Območna enota Maribor, je v času od 26. junija do 4. julija organiziral že četrto poletno šolo za Zoisove štipendiste. Vanjo je bilo vključenih 25 dijakov - večina iz Podravja, nekaj pa tudi iz drugih območnih enot.

Glavni vsebini letošnje poletne šole sta bili - enako kot lani - enologija in etnologija. Na podlagi izkušenj iz lanske poletne šole pa je bil program dopolnjen z vsebinami o učinkovitem učenju ter problemih zasvojenosti in posledicah zlorabe alkohola.

Številčnejša skupina dijakov, ki jih je vodila enologinja iz Kmetijskega zavoda Maribor, se je seznanjala s področjem vinogradništva in vinarstva. Spoznali so zgodovino vinske trte, slovenska vinorodna območja in njihov sortni izbor, sestavo vina, ocenjevanje in pokušnjo vin ter kulturo pitja vina. Predavatelji so bili znani strokovnjaki iz Kmetijskega zavoda Maribor, Visoke kmetijske šole Maribor, in drugod. Namen seznanjanja mladih z vinom so pojasnili v biltenu, ki so ga izdali: "Po tej poletni šoli bo petindvajset mladih ljudi znalo ceniti vina, vedeli bodo, kaj je to vino, kdaj, kako in koliko ga lahko pijemo. S svojim znanjem bodo morda obogatili koga od staršev, predvsem pa bodo v krogu svojih prijateljev razširjali kulturo vina in s tem bo dosežen cilj, ki smo si ga organizatorji zastavili."

Etnološko skupino je vodila etnologinja iz Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete v Ljubljani. Pri delu skupine so sodelovali strokovnjaki s tega področja, predvsem pa ljudje, ki se z etnologijo v Svečini ukvarjajo ljubiteljsko. Udeleženci so spoznali osnove te zanimive vede, obiskali vinogradniško zbirko na Kopici in vinogradniška muzeja (v Gomilici in Kitzecku v Avstriji) ter proučevali delo in življenje viničarjev v Svečini in okolici v času med obema vojnama.

Prehodili so dobršen del pohodniške poti po Zahodnih Slovenskih goricah, ki se vije po najbolj sončnih in najbolj razglednih vinorodnih krajih okrog Svečine.

Ob pogovorih o učenju je večina dijakov spoznala, da se učijo kampanjsko, vendar pri tem uporablja različne načine. Menijo, da je praktično izvedljivo le takšno učenje (kljub nasprotujočemu se mnenju učiteljev in psihologov), saj je za ostale oblike potrebnega preveč časa.

Ob zaključku poletne šole, ki so se ga udeležili starši dijakov, predavatelji, sponzorji in novinarji, so dijaki predstavili svoja nova spoznanja, ki so jih zapisali v obsežen bilten - svojevrsten priročnik o vinu in vinogradništvu v Svečini in okolici.

Območna enota Novo mesto: Izkustvene delavnice Gorjanci 95

Izkustvene delavnice Gorjanci so letos potekale že tretjič v organizaciji Območne enote Novo mesto. V času od 25. 6 do 1. 7. 1995 smo na Gorjancih gostili 20 srednješolcev iz vse Slovenije.

Pri organizaciji tovrstnih delavnic nas je vodilo prepričanje, da je populacija nadarjenih prav gotovo tista skupina, ki potrebuje številne izkušnje. Marsikateri učenec svoje nadarjenosti ne razvija in ne uresničuje dovolj prav zato, ker mu primanjkuje socialnih spretnosti in samozaupanja.

Program komunikacijskega in izkustvenega treninga je usmerjen v razvijanje sposobnosti za samostojno reševanje stisk in problemov, ki jih prinaša obdobje adolescence. Sestavljen je iz delavnic, katerih vsebine so: verbalna in neverbalna komunikacija, vrednote, morala, ljubezen, starši, šola in poklicna kariera, kreativne delavnice,... Mladostniki se tu preko raznih tehnik dela s skupino (socialne igre, vodenje diskusije, igranje vlog, ipd) srečujejo z različnimi vprašanji in situacijami, jih osvetljujejo z različnih zornih kotov in iščejo odgovore.

Kljub natrpanemu programu, so udeleženci izkustvenih delavnic posvetili nekaj časa tudi spoznavanju naravnega in kulturnega okolja Dolenjske (strokovni ekskurziji v Pleterje in Kostanjevico, pohod do pragozda ter rafting na Krki).

Ob koncu tabora so nam rezultati ankete pokazali, da je bilo počutje udeležencev izkustvenih delavnic enkratno in da si takih aktivnosti še želijo. Prav vsi so delavnice ocenili kot zelo koristne in vsak med njimi je zapustil Gorjance z nekaj novimi, lepimi in zanimivimi izkušnjami.

Območna enota Sevnica: "Posavje skupno ognjišče 95"

Letošnja poletna šola za Zoisove štipendiste "Posavje skupno ognjišče " , ki je potekala v času od 3. do 9. julija v Kostanjevici na Krki, je bila z dvema delavnicama, likovno in arheološko, nadaljevanje lani zastavljenega koncepta sproščanja ustvarjalnosti mladih, vzgoje za dojemanje in oblikovanje identitete Posavja.

Poletne šole se je udeležilo 19 nadarjenih srednješolcev iz Posavja in ostalih regij, ki so se glede na interesno področje vključili v eno od delavnic.

Udeleženci v arheološki delavnici so aktivno sodelovali pri zaključku sondažnih raziskav v Etnološkem parku Pleterje, kjer so pred časom po naključju naleteli na arheološke ostanke poznega srednjega veka (15. stol.). Uvajanje v metode in načine raziskovalnega dela pod vodstvom arheologov Uroša Bavca in Ildiko Pinter je bilo razdeljeno v tri sklope terenskega dela:

Dijaki v likovni delavnici so pod vodstvom akademskega slikarja Alojza Konca proučevali slikarstvo na steklu v Posavju. Slike na steklu so majhne nabožne podobice, v katerih se prepletata tako alpski kot bizantinski melos. Maloštevilne elementarne slike na steklu so razpršene po muzejskih zbirkah, njihovih depojih in zasebnih zbirkah. Udeleženci so raziskali 85 slik - le del dostopnih starih primerkov v Posavju od vsega okoli 1.700 slik v Sloveniji. Naredili so risbe - prosojnice, ki lahko služijo kot kartoni - predloge za izdelavo lastnih slik na steklu v enoviti tehniki olja. Ravno lastna izvedba slik na steklu v umetniškem likovnem okolju kostanjeviške osnovne šole, ki je galerija v malem, je vsem skupaj nudila največje zadoščenje.

Vsi udeleženci so si v tem raziskovalnem in ustvarjalnem tednu dni ogledali še prazgodovinsko naselbino Vir pri Stični, Kostanjevico in njene znamenitosti, v okviru rekreativnih dejavnosti pa med drugim opravili krajši tečaj lokostrelstva ali čolnarjenja.

Upamo, da se bo naša in želja Zoisovih štipendistov, da bi tleče ognjišče vsaj enkrat letno razpihali, uresničila tudi v prihodnje.

Območna enota Velenje: Raziskovalni tabor Bele vode 95

Območna enota Velenje bo letos sodelovala pri organizaciji raziskovalnega tabora Bele vode 95. Tabor bo v času od 20. 8. 1995 do 27. 8. 1995 v Belih vodah, v vasi na obrobju Šaleške doline. Od 57 študentov in dijakov, ki se bodo udeležili tabora, jih bo kar 15 Zoisovih štipendistov iz Območne enote Velenje on 18 Zoisovih štipendistov iz drugih krajev Slovenije. Prvič bo letos med udeleženci tudi gimnazijec s Celovške gimnazije.

Udeleženci bodo v štirinajstih različnih družboslovnih in naravoslovnih skupinah spoznavali in dokumentirali kulturne in naravne značilnosti kraja in njegove okolice. Pomembna značilnost tabora je, da se odvija na obrobju Šaleške doline, kjer je še prisotno avtohtono življenje obenem pa se že čuti vpliv bližnjega mesta in njegove industrije. Zaradi tega bo letos glavni cilj tabora ekološko izobraževanje mladih, iskanje alternativnih načinov reševanja problemov okolja, popis naravne in kulturne dediščine in izdelava programov njihove zaščite ter seznanjanje javnosti o ugotovitvah.

Organizacija tabora bo strokovno podprta s sodelavci obeh slovenskih univerz in številnih inštitutov, poleg strokovnega vodstva na terenu pa bosta mladim raziskovalcem na voljo tudi biološki in kemijski laboratorij z vso raziskovalno opremo.

Študentje in dijaki bodo na terenu spoznavali načine raziskovanja in reševanja danes zelo aktualnih problemov družbe.


/ ZRSZ domača stran / Dejavnost ZRSZ / Vsebina MI 6/1995 /