/ ZRSZ domaŸa stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /


Republiçki zavod za zaposlovanje - Hitra informacija

Jamstveni sklad RS priŸne z delom 3. novembra

Tanja Podobnik Zec

Konec aprila je Dr§avni zbor RS sprejel zakon o jamstvnem skladu RS,ki ga je pripravilo Ministrstvo za delo, dru§ino in socialne zadeve. S sprejetim zakonom so podane smernice in pogoji za zaŸetek delovanja sklada, katerega cilj je ureditev podroŸja varovanja pravic delavcev, ki jim je prenehalo delovno razmerje zaradi insolventnosti delodajalca. Zakonodaja doslej namreŸ ni urejala garancije dr§ave za izplaŸila plaŸ in nadomestil namesto delodajalca oziroma steŸajnega dol§nika. Zahteve po dodatni ureditvi vsebuje zakon o prisilni poravnavi, steŸaju in likvidaciji iz leta 1994, kjer je bilo predvideno, da se varovanje pravic uredi s posebnim zakonom, in z njim doloŸi uveljavljanje pravic za primere insolventnosti. Tako se zagotavlja tudi enakopravna obravnava pravic prese§nih delavcev v postopkih prisilne poravnave.

S priŸetkom delovanja Jamstvenega sklada RS (po statusu je sklad pravna oseba javnega prava s sede§em na Glinçki 12 v Ljubljani) bodo do izplaŸila dr§ave za zadnje tri mesece pred prenehanjem delovnega razmerja upraviŸeni vsi tisti, ki so izgubili delo zaradi uvedbe steŸajnega postopka ali prisilne poravnave s finanŸno reorganizacijo, Ÿe jih nekdanje podjetje §e prej ni poplaŸalo oziromo niso bili poplaŸani iz steŸajne mase. Po zakonu ima pravico do izplaŸila iz Jamstvenega sklada RS le tisti delavec, ki mu je delovno razmerje prenehalo zaradi insolventnosti delodajalca, seveda Ÿe je bil pri njem zaposlen najmanj çest mesecev pred datumom prenehanja delovnega razmerja (gre za delovna razmerja za nedoloŸen ali doloŸen Ÿas, ne pa za dela, ki temeljijo na pogodbi o delu ali kakçni drugi civilnopravni pogodbi).

UpraviŸenci bodo lahko dobili najveŸ çtiri in pol minimalne plaŸe oziroma zajamŸene plaŸe in ne dejanskega zneska terjatve, ki so ga prijavili do podjetja pri pristojnih sodiçŸih. Pri viçini zneska se upoçteva pravice iz naslova neizplaŸanih plaŸ in nadomestil za plaŸe (prosilci bodo svoje pravice lahko uveljavljali za obdobje treh mesecev pred prenehanjem delovnega razmerja v viçini treh minimalnih oziroma zajamŸenih plaŸ), poleg tega bodo upraviŸenci lahko uveljavljali tudi terjatve za neizkoriçŸen dopust (predvideno nadomestilo znaça pol minimalne palŸe) ter izplaŸilo odpravnine (v viçini ene minimalne plaŸe).

Kako pa bo sploh stekel postopek uveljavljanja teh pravic? UpraviŸenci bodo obrazec (je prilo§en) za uveljavljanje tovrstne odçkodnine dobili na vseh obmoŸnih enotah Republiçkega zavoda za zaposlovanje oziroma na posameznih uradih za delo (informacije o njihovem delovanju bodo v veŸji meri podane v lokalnih sredstvih javnega obveçŸanja in na sede§ih obmoŸnih enot). Uradne ure za stranke so usklajene z dosedanjim delovnim urnikom RZZ, poleg tega pa bodo lahko prosilci svoje vloge na posameznih enotah vlagali tudi v popoldanskem Ÿasu, od 14. do 19. ure.

Prosilci morajo v 90 dneh po priŸetku delovanja Jamstvenega sklada RS (to je 3. november 1997) , Ÿe jim je dolovno razmerje prenehalo pred tem datumom ozirima v 60 dneh, Ÿe jim je delovno razmerje prenehalo po tem datumu, poleg obrazca Jamstvenega sklada RS ( JS-001-Z , tega dobijo na zavodovih obmoŸnih enotah in uradih za delo po vsej Sloveniji) predlo§iti tudi sklep o prenehanju delovnega razmerja, potrdilo delodajalca o izplaŸanih plaŸah in nadomestilu v zadnjih treh mesecih pred prenehanjem delovnega razmerja (obrazec JS-003-P), dokazilo o uveljavljanju varstva svojih pravic kot tudi dokazilo, da je upraviŸenec prijavil terjatve v postopku steŸaja oziroma prisilne poravnave, zatem fotokopijo davŸne çtevilke, fotokopijo çtevilke tekoŸega raŸuna oziroma hranilne knji§ice oziroma nerezidenŸenega raŸuna ter zahtevek za poravnavo obveznosti iz naslova pravic delavcev v primeru insolventnosti delodajalca.

Prosilci morajo svoje vloge oddati na sede§ posamezne obmoŸne enote RZZ, kjer imajo stalno prebivaliçŸe ali na posamezne urade za delo. Da bi vse steklo, kot je treba, so na obmoŸnih enotah doloŸeni tudi koordiantorji, ki bodo vodili postopke prevzema vlog in dajali vse potrebne informacije. Popolne vloge bo Jamstveni sklad RS zaŸel reçevati takoj, sicer pa bodo imeli prosilci tudi mo§nost prito§iti se. Pravica po zakonu o jamstvenem skladu se uveljavlja v dvostopenjskem postopku; na prvi stopnji odloŸa o pravici do plaŸila jamstveni sklad, medtem ko o prito§bah zoper skladove odloŸbe odloŸa ministrstvo pristojno za delo, za vse nadaljnje spore pa je pristojno delovno in socialno sodiçŸe.


/ ZRSZ domaŸa stran / Dejavnost ZRSZ / Seznam hitrih informacij /


Copyright Republiçki zavod za zaposlovanje, 24. oktober 1996